Ciąża po 40 roku życia a badania prenatalne

Jakie badania prenatalne zrobić w ciąży po 40 roku życia?


Dzień dobry,

Mam 47 lat i okazało się, że jestem w ciąży (12 tydzień ciąży). Bardzo źle znoszę ciąże, ale na ostatnich badaniach lekarz powiedział, że jest wszystko dobrze.

Za miesiąc mam badania prenatalne i w sumie od nich wszystko zależy. Dużo czytałam na temat badań, i niestety ale badania nie dają 100% pewności czy dziecko będzie zdrowe czy nie. Czy w takiej sytuacji po mino wyniku badania mogę poprosić o usunięcie ciąży?

Podkreślam, iż moja sytuacja rodzinna i materialna nie pozwala mi na opiekę nad chorym dzieckiem.

Małgorzata


Agnieszka Kurczuk-PowolnyODPOWIEDŹ LEKARZA

Agnieszka Kurczuk-Powolny

Specjalista ginekolog-położnik

Szanowna Pani,

Niestety, prawo polskie nie dopuszcza przerwań ciąży z powodu złej sytuacji materialnej lub rodzinnej. Ciąża może być usunięta tylko w razie wykrycia wady płodu, która uniemożliwia mu przeżycie po urodzeniu lub jeśli ciąża jest wynikiem czynu karalnego, np. gwałtu.

Badania prenatalne nie dają 100% pewności, czy dziecko jest zdrowe, bo nie wykrywają wszystkich chorób, zwłaszcza rzadziej występujących. Jeśli jednak chodzi o najczęstsze wady genetyczne, jak zespół Downa, którego ryzyko wzrasta wraz z wiekiem matki, to inwazyjne badanie w rodzaju amniopunkcji właściwie daję nam całkowitą pewność co istnienia lub braku choroby.

Z poważaniem,
lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny

badanie wes w ciążybadanie wes w ciąży

Zobacz też: Dlaczego warto mieć dziecko po 40?


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 16/06/2015, Data aktualizacji: 27/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *