DNA płodowe (cffDNA, ang. cell free fetal DNA) wykorzystuje się do badania ojcostwa już po 8 tygodniu ciąży. Jest to możliwe, ponieważ DNA płodowe przenika do krwiobiegu przyszłej mamy przez ścianę łożyska. Do wykonania badania ojcostwa wystarczy pobrać próbkę krwi przyszłej mamy, podobnie jak w przypadku morfologii.
Ilość DNA płodowego w krwiobiegu ciężarnej rośnie z każdym tygodniem. W ostatnich dniach ciąży to ok. 10% (z całego wolnego DNA krążącego we krwi). Badanie z wykorzystaniem DNA dziecka, można wykonać od skończonego 8 tygodnia ciąży. Już na tak wczesnym etapie w krwiobiegu ciężarnej jest go wystarczająco, by wynik był jednoznaczny.
DNA płodowe jest specyficzne dla każdej ciąży – jest całkowicie usuwane jest niedługo po porodzie i nie zostaje we krwi kobiety.
Dzięki obecności płodowego DNA jednoznaczne badanie ojcostwa zrealizujesz już od 8 tygodnia ciąży. Wystarczą próbka krwi ciężarnej i wymaz z policzka od mężczyzny, by specjalista mógł wyizolować DNA wszystkich badanych, a później je ze sobą porównać. Warto pamiętać, że fragmenty DNA analizowane w teście na ojcostwo nigdy się nie zmieniają i są ustalone w życiu płodowym.
Wynik takiego testu pozwoli Ci zyskać pewność już na tym etapie, a także lepiej przygotować się do rodzicielstwa i unormować prawną sytuację (chodzi np. o uznanie dziecka).
Zdaniem psychologa: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?
Dzięki wykorzystaniu DNA płodowego możliwe są:
Świadomość obecności DNA płodowego we krwi matki naukowcy mieli już w latach sześćdziesiątych, jednak wtedy nie byli w stanie go wyizolować. Opracowanie sekwencjonowania nowej generacji umożliwiło wykorzystanie cfffDNA do badań. Możliwe stało się więc wykonywanie testów na ojcostwo jeszcze w ciąży oraz realizowanie badań prenatalnych tylko na podstawie krwi ciężarnej. To całkowicie bezpieczna dla dziecka i matki metoda, ponieważ pobranie próbki przypomina zwykłą morfologię
Tekst powstał przy współpracy z serwisem
Data publikacji: 02/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz