Upadek w ciąży – jakie mogą być konsekwencje? Kiedy wybrać się do lekarza?

upadek w ciąży

Każda kobieta w ciąży dba jak najlepiej o swoje bezpieczeństwo. Zdarzają się jednak niefortunne sytuacje, takie jak upadek ze schodów w ciąży. W niektórych sytuacjach może on być groźny dla matki i dziecka. Do czego może prowadzić upadek w ciąży? Kiedy należy jechać do lekarza? Sprawdź poniżej!

jestes w ciazy

Spis treści:

1. Czy upadek w ciąży zawsze jest niebezpieczny?
2. Jakie mogą być konsekwencje upadku w ciąży?
3. Kiedy udać się do lekarza po upadku w ciąży?

Czy upadek w ciąży zawsze jest niebezpieczny?

Upadki w ciąży zdarzają się wielu kobietom. Wraz ze wzrostem masy ciała zmienia się także środek ciężkości i proporcje, przez co łatwiej jest stracić równowagę. Na szczęście upadki w ciąży nie zawsze mają groźne konsekwencje.

To, jak skończy się upadek w ciąży, zależy przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jesteś oraz w jaki sposób upadłaś. Upadek w ciąży na pupę lub na kolana zwykle jest dość łagodny i nie zagraża dziecku. Powinien on skutkować jedynie siniakami, ale warto obserwować po nim swoje ciało, aby wychwycić pojawienie się niepokojących objawów. Sprawa ma się inaczej w przypadku upadku na brzuch w ciąży. Może być on dużo bardziej niebezpieczny dla dziecka i jego mamy.

Najbardziej niebezpieczny dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Maluszek jest już wtedy słabiej chroniony, ponieważ ściany macicy wraz z rozwojem ciąży stają się coraz cieńsze, a ilość płynu owodniowego maleje. Upadek w pierwszym trymestrze ciąży będzie więc dla dziecka najmniej groźny. Macica w tym okresie ma jeszcze grube ściany i jest dość mała, więc zabezpieczają ją kości miednicy.

Zobacz również: Szczepienia przeciw COVID-19 a ciąża – zalecenia ekspertów

Jakie mogą być konsekwencje upadku w ciąży?

Upadek w ciąży może być bardzo groźny dla mamy i dziecka. Może on skutkować:

● Wyzwoleniem skurczów macicy
● Odwarstwieniem łożyska
Poronieniem

Zobacz również: Kawa a ciąża – czy kawa jest szkodliwa dla rozwijającego się dziecka?

Kiedy udać się do lekarza po upadku w ciąży?

Upadek w ciąży nie zawsze jest niebezpieczny. Nie w każdej sytuacji należy więc jechać do lekarza. Jest to pilnie konieczne tylko u kobiet w zaawansowanej ciąży lub po bezpośrednim upadku na brzuch. Ciężarne nie powinny więc wpadać w panikę. Zamiast tego należy racjonalnie ocenić sytuację i w razie potrzeby udać się po pomoc.

Upadek w ciąży nie musi oznaczać powikłań, ale w każdym przypadku może do nich dojść. Ciężarna powinna więc obserwować przez kilka dni swoje ciało po upadku, nawet jeśli nie jest w zaawansowanej ciąży ani nie upadła bezpośrednio na brzuch. Do lekarza należy się zgłosić, jeśli pojawią się następujące symptomy:

● Ból lub tkliwość brzucha
● Wzdęcia
● Ból podczas uciskania macicy
● Zawroty głowy
● Omdlenia
● Gorączka
● Plamienie lub krwawienie z dróg rodnych
● Twardnienie macicy

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych symptomów do lekarza trzeba udać się jak najszybciej. Zwlekanie z wizytą może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia naszego dziecka.

4/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/10/2022, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *