Kawa w ciąży jest dozwolona, lecz tylko w niewielkich ilościach. Spożywanie kofeiny w nadmiarze, może być niebezpieczne i doprowadzić do wad rozwojowych płodu, poronienia lub przedwczesnego porodu. Poniżej podpowiadamy jaki wpływ na ciążę ma picie kawy i jaka jej dawka uznawana jest za bezpieczną dla rozwijającego się dziecka.
Spis treści:
Kawa w ciąży nie jest kategorycznie zakazana, ale kofeina w niej zawarta może być zagrażająca dla rozwijającego się dziecka. Substancja ta łatwo wchłania się w organizmie i za pomocą łożyska przenika do płynu owodniowego. Narządy dziecka, które nie zostały jeszcze w pełni rozwinięte (np. wątroba), nie są w stanie poradzić sobie z rozkładem kofeiny. Z tego względu czas jej metabolizmu w organizmie płodu bywa znacznie wydłużony – szacuje się, że średnio jest to 150 godzin (u osoby dorosłej są to zaledwie około 4 godziny). Kofeina podnosi stężenie katecholamin (organiczne związki chemiczne, np. adrenalina, noradrenalina, dopamina), przez co dochodzi do zakłóconego przepływu krwi w łożysku, a to w konsekwencji utrudnia transport substancji odżywczych od matki do dziecka. Sytuacja ta stwarza poważne zagrożenie dla rozwijającego się malucha i może doprowadzić do zmniejszonej masy urodzeniowej, wad urodzeniowych, przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.
Kawa w ciąży spożywana w nadmiarze wpływa również niekorzystnie na układ nerwowy kobiety, podwyższa ciśnienie oraz podrażnia żołądek, przez co ciężarna może odczuwać zgagę lub mdłości. Kawa poprzez swoje moczopędne działanie często wypłukuje z organizmu ciężarnej tak ważne składniki, jak magnez i wapń, który dziecko pobiera do budowy swoich kości. Kofeina ogranicza również wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, czego konsekwencją może być anemia.
Badania kliniczne dowodzą, że kawa w ciąży bezpieczna jest dla dziecka i mamy w dziennej dawce do maksymalnie 300 mg. Oznacza to, że mama może pozwolić sobie na najwyżej 2-3 filiżanki po 100 ml niezbyt mocnej kawy.
Kobieta w ciąży musi pamiętać, że kofeina naturalnie występuje również w herbacie, kakao, czekoladzie, lodach i jogurtach o smaku kawy, niektórych napojach gazowanych i energetyzujących (te oczywiście powinny być wyeliminowane z diety przyszłej mamy), czasami dodawana jest do suplementów diety lub leków np. z grupy przeciwbólowych.
Filiżanka mocnej czarnej herbaty zawiera tyle samo kofeiny co filiżanka słabej kawy zaparzonej z mielonych ziaren.
Biorąc pod uwagę wszystkie produkty, w których może występować kofeina, kobieta powinna ograniczyć kawę w ciąży do 1-2 filiżanek dziennie, najlepiej uzupełnionej mlekiem, które zmniejszy kwasotwórcze działanie kofeiny.
Kawa w ciąży może być zastąpiona innymi napojami, które są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla rozwijającego się płodu i nie eliminują ważnych składników z organizmu mamy.
Kawa zbożowa, którą często chwalą sobie ciężarne, jest napojem bezkofeinowym. Można ją pić w zasadzie bez ograniczeń. W jej skład wchodzi rozpuszczalny błonnik, który ułatwia perystaltykę jelit. Odgrywa dużą rolę przy zaparciach, które są problemem wielu ciężarnych kobiet. Kawa zbożowa zawiera utleniacze, które ograniczają działanie wolnych rodników. Ponadto jest źródłem cennego fosforu, potasu i magnezu.
Jeśli kobiecie w ciąży zależy na efekcie pobudzenia, wskazana jest zielona herbata. Jednak jej spożywanie również podlega ograniczeniom. Maksymalna jej ilość to 2 filiżanki dziennie. Przekroczenie tej dawki może zaburzać wchłanianie kwasu foliowego.
Zamiast kawy w ciąży polecane są również napoje takie jak kawa z cykorii, naturalne herbaty owocowe, woda mineralna i soki owocowe.
Źródło:
Autor: Karolina Czapp
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Zdjęcie: pixabay.com
Data publikacji: 27/08/2021, Data aktualizacji: 08/09/2021
Dodaj komentarz