Czy mogę pić zieloną herbatę oraz kawę w ciąży?

Czy mogę pić zieloną herbatę oraz kawę w ciąży?

kawa w ciąży

Okres ciąży to czas, kiedy należy zmodyfikować swoją dietę i wykluczyć z niej składniki szkodliwe dla dziecka. Czy za takie uznaje się zieloną herbatę i kawę? Poniżej podpowiadamy, czy picie zielonej herbaty w ciąży może negatywnie wpłynąć na jej przebieg. Wyjaśniamy również, jaka jest bezpieczna dawka picia kawy w ciąży.

Spis treści:

  1. Zielona herbata w ciąży – czy jest dozwolona?
  2. Czy można pić kawę w ciąży?

 

Zielona herbata w ciąży – czy jest dozwolona?

Na temat picia zielonej herbaty w ciąży krąży wiele sprzecznych informacji. Niektóre z nich podają, że zielona herbata jest alternatywą dla kobiet, które nie potrafią zrezygnować z picia kawy w ciąży. Czy to prawda?

Prawdą jest na pewno fakt, że zarówno zielona herbata, jak i kawa działają pobudzająco. Nawet wypicie filiżanki herbaty utrzymuje to pobudzenie dłużej, niż zapewniłaby to filiżanka kawy. Prawdą jest również, że zielona herbata ma dobroczynne działanie na organizm: spowalnia procesy starzenia, zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych, jest bogata we fluor i cynk oraz witaminy C i E.

Zielona herbata a ciąża – czy mimo tych wszystkich zalet jest bezpieczna dla dziecka? Część ekspertów zajmuje stanowisko, że nie ma na tę chwilę wystarczających dowodów, by potwierdzić, że zielona herbata nie wpływa negatywnie na płód. Istnieją coraz szersze przypuszczenia, że picie zielonej herbaty w ciąży zmniejsza skuteczność działania kwasu foliowego, czyli witaminy, która jest niezbędna do rozwoju cewy nerwowej płodu (jej brak może powodować różne nieprawidłowości w jego rozwoju).

Kobieta już na etapie planowania ciąży, powinna zminimalizować picie tego napoju. W niektórych przypadkach lekarz prowadzący, może całkowicie wyeliminować z diety ciężarnej zieloną herbatę. By mieć pewność, że żadne czynniki nie zakłócają prawidłowego rozwoju dziecka, może zalecić kobiecie wykonanie badań prenatalnych, które skontrolują stan zdrowia malucha.

Czy można pić kawę w ciąży?

Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale tylko przy przestrzeganiu dopuszczalnej dziennej dawki, czyli 300 mg. Znaczy to, że przyszła mama może wypić najwyżej 2-3 filiżanki (po 100 ml) niezbyt mocnej kawy. Badania kliniczne dowodzą, że jest to bezpieczna dawka dla kobiety i jej dziecka.

Jak kawa w ciąży wpływa na dziecko? Kawa zawiera kofeinę, która pita w nadmiarze może być zagrażająca dla rozwijającego się dziecka. Wynika to z tego, że łatwo wchłania się w organizmie i przenika do płynu owodniowego. Z rozkładem kofeiny nie są w stanie poradzić sobie te narządy u dziecka, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte, np. wątroba. Prowadzi to do wydłużenia czasu metabolizmu, który może wynosić nawet 150 godzin, przy czym u osoby dorosłej  są to tylko 4 godziny. Ponadto picie kawy w ciąży wpływa na stężenie katecholamin, czyli organicznych związków chemicznych, co może skutkować zakłóconym przepływem krwi w łożysku, przez co utrudniony jest transport substancji odżywczych od matki do dziecka. Stanowi to poważne zagrożenie dla płodu – może doprowadzić do zmniejszonej masy urodzeniowej dziecka, wad urodzeniowych, przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.

Należy pamiętać, że kofeina występuje również m.in. w herbacie, czekoladzie, kakao, jogurtach i lodach o smaku kawy, niektórych napojach gazowanych i energetyzujących (te oczywiście powinny zostać całkowicie wyeliminowane z diety ciężarnej).

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *