Płeć dziecka: który miesiąc ciąży to dobry moment na poznanie płci?

płeć dziecka który miesiąc

Większość przyszłych rodziców nie może się już doczekać dnia, w którym dowie się, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka. Jest to bardzo ekscytująca wiadomość. Sprawdź, w którym miesiącu ciąży możliwe jest określenie płci dziecka!

Spis treści:

  1. Płeć dziecka – kiedy się kształtuje?
  2. Płeć dziecka w badaniu USG
  3. Płeć dziecka w badaniach wolnego płodowego DNA

Płeć dziecka – kiedy się kształtuje?

Płeć dziecka kształtuje się już w momencie zapłodnienia. W tym momencie dziecko otrzymuje jeden chromosom płciowy od matki, a drugi od ojca. Od matki zawsze jest to chromosom X, ponieważ kobiety posiadają dwa chromosomy X. Mężczyźni posiadają chromosomy XY, więc dziecko może od ojca otrzymać chromosom X lub chromosom Y. Otrzymanie od rodziców dwóch chromosomów X oznacza dziewczynkę, a chromosomów XY chłopca.

Płeć dziecka w badaniu USG

Płeć dziecka najczęściej ustalana jest w trakcie badania ultrasonograficznego. Jest to możliwe już w 15-16 tygodniu ciąży (4 miesiąc), a najbardziej doświadczeni specjaliści są w stanie określić ją nawet pod koniec trzeciego miesiąca ciąży. Największa pewność i trafność dotyczącą ustalonej płci ma jednak USG połówkowe. Wykonuje się je między 18 a 22 tygodniem ciąży.

Czasami w trakcie badania USG dzieci nie chcą współpracować. Mogą one ułożyć się w tak, że lekarz nie będzie w stanie określić płci. W takiej sytuacji z informacją o płci dziecka poczekać trzeba będzie do kolejnego badania. Jest to kaprys naszego maluszka, na który nic nie możemy poradzić.

Zobacz również: Płeć dziecka a objawy: chłopiec czy dziewczynka?

Płeć dziecka w badaniach wolnego płodowego DNA

Płeć dziecka najwcześniej można określić w badaniach wolnego płodowego DNA. Jest to możliwe już w 10 tygodniu ciąży, czyli w połowie trzeciego miesiąca. Badania te to testy prenatalne, które służą przede wszystkim sprawdzeniu, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dzięki nim można wykryć u płodu takie wady, jak zespół Downa czy zespół Turnera.
Badania wolnego płodowego DNA to nieinwazyjne testy, które charakteryzują się wysoką czułością. Płeć dziecka jest w nich określana na życzenie przyszłych rodziców. Muszą oni wyrazić taką chęć w momencie zamawiania badania.
Podczas określania płci w badaniach wolnego płodowego DNA nie ma mowy o pomyłce. Sprawdza się w nich, czy dziecko posiada chromosom Y. Jego obecność jest jednoznaczna z urodzeniem chłopca. Z kolei jego brak oznacza, że na świat przyjdzie dziewczynka.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *