Płeć dziecka a objawy: chłopiec czy dziewczynka?

płeć dziecka a objawy

Płeć dziecka to jedna z najbardziej wyczekiwanych informacji w trakcie ciąży. Większość rodziców nie może się doczekać, aby dowiedzieć się, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka. Jest to możliwe dopiero po 10 tygodniu ciąży. Wcześniej część osób próbuje rozszyfrować płeć po pojawiających się objawach. Sposoby te nie mają jednak nic wspólnego z prawdą.

Spis treści:

  1. Płeć dziecka a objawy: najczęstsze mity
  2. Jak poznać płeć dziecka?

Płeć dziecka a objawy: najczęstsze mity

Nie da się rozszyfrować płci dziecka po pojawiających się objawach ciąży. Wiele osób wciąż jednak próbuje. Musimy jednak pamiętać, że są to tylko mity. Najczęstsze z nich to:

  • Kształt brzucha – brzuch wąski i szpiczasty zwiastuje urodzenie chłopca, a okrągły i szeroki dziewczynki. W rzeczywistości na to, jakiego kształtu będzie brzuch, wpływ mają czynniki genetyczne, masa ciała kobiety oraz to, jak dziecko ułożyło się w macicy.
  • Wygląd przyszłej mamy – jeden z najczęściej powielanych mitów głosi, że córeczka “kradnie mamie urodę”. Jeśli więc wygląd kobiety się pogorszył, to urodzi ona dziewczynkę. Z kolei poprawa urody zwiastuje urodzenie chłopca. Jest to tylko mit – wygląd ciężarnej zależy przede wszystkim od hormonów ciążowych.
  • Preferencje żywieniowe – ochota na słodkie smaki oraz warzywa i owoce podobno pojawia się u kobiet, które za kilka miesięcy urodzą dziewczynkę. U mam chłopców pojawić ma się ochota na mięso. Nie jest to oczywiście prawda. Kobiecy organizm domaga się składników, których mu brakuje.
  • Tętno płodu – jeśli jest ono wysokie, to na świecie powitasz córeczkę. Tętno dziewczynek faktycznie jest nieco wyższe. Wzrasta ono jednak dopiero w trakcie porodu. Pomiar tętna w ciąży nie świadczy o płci.
  • Poranne mdłości – wymioty i nudności z rana mają zwiastować urodzenie córeczki. Oczywiście nie jest to prawda. Poranne mdłości i inne dolegliwości to wynik działania hormonów ciążowych.

Zobacz również: Płeć dziecka w 12 tygodniu – czy można ją już ustalić?

Jak poznać płeć dziecka?

Chcąc poznać płeć dziecka, nie zwracajmy uwagi na ciążowe objawy. Nie są to zbyt wiarygodne źródła informacji w tej sprawie. Lepiej zaczekajmy do odpowiedniego momentu ciąży i wykonajmy właściwe badania. Płeć dziecka poznać możemy dzięki:

  • Badaniu wolnego płodowego DNA (testy NIPT) – badania tego typu pozwalają określić płeć dziecka już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki nim nie tylko dowiemy się, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka. Analiza pozwala również sprawdzić, czy maluszek jest zdrowy.
  • Badanie USG – zwykle pozwala ono określić płeć dziecka między 18 a 22 tygodniem ciąży. Czasem jednak przy współpracy malucha uda się ją podejrzeć wcześniej.
Oceń

Data publikacji: 25/07/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *