37 tydzień ciąży - ile waży dziecko? Jak wygląda na tym etapie?

Ile waży dziecko w 37 tyg ciąży? Jak się rozwija?

ile waży dziecko w 37 tyg ciąży

W 37 tygodniu ciąży jesteś już w 9 miesiącu. Akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. Twoje dziecko jest już w pełni przygotowane do życia poza Twoim brzuszkiem. Jak wygląda? Ile waży dziecko w 37 tyg ciąży? Przeczytaj w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Ile waży dziecko w 37 tyg ciąży?
  2. Jak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży?
  3. Jak czuje się mama w 37 tygodniu ciąży?

Ile waży dziecko w 37 tyg ciąży?

Twoje dziecko w 37 tygodniu ciąży waży już około 2900 gramów. Jest to jednak tylko uśredniona wartość. Na tym etapie płody rosną już w różnym tempie. Przyjmuje się więc, że dziecko w 37 tygodniu ciąży może ważyć od 2400 do 3500 g. Jego wzrost to z kolei mniej więcej 48 cm. Długością przypomina więc liść boćwiny.

Zobacz również: Jaki test genetyczny płodu można wykonać?

Jak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży?

Twoje dziecko w 37 tygodniu ciąży wygląda już jak noworodek. Jest już gotowe do przyjścia na świat. Do rozwiązania może dojść w każdej chwili. Twój maluszek będzie już w stanie funkcjonować samodzielnie, gdyby rozpoczął się poród. Nie będzie więc wcześniakiem.

W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już w pełni rozwinięte wszystkie narządy wewnętrzne. Jego płuca podjęły już pracę. Maluszek wciąż ćwiczy wdychanie i wydychanie, aby po porodzie bez problemu wziąć pierwszy oddech. Intensywnie trenuje także ssanie, aby móc ssać pokarm matki.

Dziecko w 37 tygodniu ciąży powinno przyjąć już pozycję do porodu. Powinno ono ustawić się główką w dół. Jest to jedyna prawidłowa pozycja, w której dziecko powinno przyjść na świat. Niestety niektóre dzieci ustawiają się inaczej, przez co poród może być nieco bardziej skomplikowany. Nie oznacza to jednak, że na pewno coś pójdzie nie tak. W takich sytuacjach z reguły wykonuje się cesarskie cięcie, a maluszki przychodzą na świat bez żadnych problemów.

Zobacz również: Rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu

Jak czuje się mama w 37 tygodniu ciąży?

W 37 tygodniu ciąży masa ciała dziecka może dawać Ci się we znaki. Twój ciążowy brzuszek jest już dość sporych rozmiarów, przez co może boleć Cię kręgosłup. W tym czasie Twoja macica obniża się, przez co częściej możesz mieć potrzebę skorzystania z toalety.
W 37 tygodniu ciąży zauważyć możesz także upławy. Jest to śluz szyjkowy. Nie jest on powodem do niepokoju. Jego zadaniem jest ułatwienie porodu. Pojawić mogą się także skurcze przepowiadające. Niektóre kobiety doświadczają ich nawet kilka razy w ciągu dnia. Są one bezbolesne i nie nasilają się.

Oceń

Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *