Monitorowanie rozwoju płodu a badania USG w trakcie ciąży

Rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu

rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu

USG jest jednym z najczęściej wykonywanych w ciąży badań. Jest to proste w wykonaniu i bezpieczne badanie, dzięki któremu możemy regularnie kontrolować, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Jaka jest rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu? Co możemy wykryć w tym badaniu? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Jaka jest rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu?
  2. USG w ciąży – ile razy warto je wykonać?

Jaka jest rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu?

USG jest badaniem obrazowym, które możemy bezpiecznie wykonać w ciąży. Jest ono bardzo proste w wykonaniu – lekarz do brzucha ciężarnej przykłada specjalną głowicę emitującą ultradźwięki, dzięki czemu na monitorze pojawia się obraz. Pozwala to ginekologowi ocenić, jak rozwija się dziecko. Ocenia on także:

  •  Ilość płodów
  •  Szyjkę macicy
  •  Stan łożyska
  •  Struktury kostne płodu
  •  Rozwój narządów wewnętrznych dziecka
  •  Pracę serca płodu
  •  Ruchy płodu

Rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu jest ogromna. Dzięki temu badaniu u dziecka możemy wykryć oznaki wskazujące na wady wrodzone, takie jak wady serca czy wady cewy nerwowej. Możliwe jest także zauważenie symptomów wad wrodzonych, takich jak zespół Downa.
USG jest badaniem nieinwazyjnym. Oznacza to, że w badaniu nie ingeruje się w środowisko płodu. Jest więc ono w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. Nie ma możliwości rozwoju żadnych powikłań po wykonaniu badania USG w ciąży. Badanie to możemy więc wykonać bez żadnych obaw.

Zobacz również: Czy testy genetyczne mogą przewidzieć zdrowie Twojego dziecka?

USG w ciąży – ile razy warto je wykonać?

Wykonywanie badania USG w ciąży jest kluczowe dla monitorowania rozwoju płodu. Jednak wykonanie go tylko raz może być niewystarczające. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca kobietom ciężarnym wykonanie USG w ciąży trzy razy, po jednym razie w każdym trymestrze ciąży.
Większość kobiet ciężarnych ma wykonywane badanie USG znacznie częściej. Lekarze z reguły wykonują je na każdej wizycie kontrolnej. Pozwala to na regularne monitorowanie stanu zdrowia i szybkie wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Pierwszy raz USG wykonane powinno zostać między 6 a 8 tygodniem ciąży. Na tym etapie ciąży lekarz może już bez problemu uwidocznić płód. Pozwoli mu to precyzyjnie ocenić jego rozwój. Podczas tego badania USG możliwe jest także usłyszenie bicia serca naszego dziecka, co może być bardzo wzruszające dla przyszłych rodziców.

Oceń

Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *