Hormon beta HCG, czyli inaczej gonadotropina kosmówkowa, jest produkowany przez kobiecy organizm w ciąży. Pomiar stężenia beta HCG pozwala lekarzowi monitorować zdrowie przyszłej mamy oraz określić stopień rozwoju ciąży.
Spis Treści:
Beta hCG to hormon, który jest produkowany w błonie płodowej łożyska, a konkretniej, w kosmówce. Jego obecność we krwi lub w moczu świadczy o tym, że kobieta jest w ciąży.
Beta hCG w ciąży pojawia się tuż po zapłodnieniu, stężenie tego hormonu rośnie wraz z rozwojem ciąży. To właśnie ten hormon jest wykrywany przez testy ciążowe, by potwierdzić lub wykluczyć poczęcie. Inny sposób na wykrycie stężenia beta hCG to badanie krwi.
Badanie beta hCG można wykonać bez skierowania w dowolnej poradni medycznej. Badanie to, mimo że jest badaniem krwi, nie wymaga bycia na czczo i można je zrobić o dowolnej porze dnia. By uzyskać możliwie najbardziej miarodajny wynik, najlepiej jest wykonać test po terminie spodziewanej miesiączki.
Poziom beta hCG w ciąży wzrasta w miarę rozwoju ciąży. Najwyższe stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej odnotowuje się do 12. tygodnia ciąży. Następnie poziom beta hCG w ciąży maleje.
Zbyt niski poziom hCG może oznaczać, że doszło do utraty ciąży lub u pacjentki wystąpiła ciąża pozamaciczna. Aby zidentyfikować te nieprawidłowości, wykonuje się badanie USG.
Zbyt wysoki poziom hCG może sygnalizować, że doszło do patologicznego powiększenia się łożyska i wystąpienia ciąży zaśniadowej. Aby wykluczyć lub potwierdzić ciążę zaśniadową, wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Charakterystyczny obraz przypominający burzę śnieżną świadczy o tym, że mamy do czynienia z ciążową chorobą trofoblastyczną.
Jeśli poziom beta hCG w ciąży nie wzrasta zgodnie z normą, lekarz może przypuszczać, że doszło do rozwinięcia ciąży bezzarodkowej. Aby wykluczyć lub potwierdzić, że jajo płodowe jest puste, wykonuje się badanie ultrasonograficzne.
Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu może się utrzymywać nadal na wysokim poziomie. Do kilku tygodni testy ciążowe mogą nawet dawać pozytywny wynik. Sytuacja ta powinna się unormować w ciągu kilku tygodni.
Jeśli kobieta jest w ciąży, ale badanie hCG nie wykryło gonadotropiny kosmówkowej, istnieje ryzyko, że ma ona polipy macicy. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: Przemyslaw Koch/123rf.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz