5 miesiąc ciąży – jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

5 miesiąc ciąży

5 miesiąc ciąży to już półmetek! Jest to magiczny czas dla wielu kobiet, ponieważ właśnie wtedy ciężarne zaczynają czuć pierwsze ruchy dziecka. W tym czasie dziecko wciąż intensywnie się rozwija, a dolegliwości ciążowe nieco ustają. Zobacz, czym dokładnie charakteryzuje się 5 miesiąc ciąży!

Spis treści:

1. Rozwój dziecka w 5 miesiącu ciąży
2. Samopoczucie mamy w 5 miesiącu ciąży
3. Badania kontrole w 5 miesiącu ciąży

Rozwój dziecka w 5 miesiącu ciąży

Rozwój płodu w 5 miesiącu ciąży jest bardzo intensywny. Przebiega on w następujący sposób:

● W 17 tygodniu ciąży zaczyna się tworzyć tkanka tłuszczowa dziecka, rosną mięśnie rąk i nóg, a jego mózg zaczyna regulować bicie serduszka. Maluch zaczyna także ćwiczyć ssanie i połykanie.
● W 18 tygodniu ciąży nasze dziecko zaczyna ziewać i czkać, a na jego paluszkach wykształcają się linie papilarne.
● W 19 tygodniu ciąży wszystkie narządy dziecka już pracują. Maluszka zaczyna pokrywać gęsta maź płodowa, która ma chronić jego delikatną skórę dziecka przed płynem owodniowym.
● W 20 tygodniu ciąży powstają zalążki zębów. Rozpoczyna się także proces kostnienia szkieletu.
W 5 miesiącu ciąży ruchy dziecka są już na tyle mocne, że większość kobiet zaczyna je odczuwać. Nie musimy jednak się martwić, jeśli jeszcze nic nie czujemy. Ruchy dziecka mogą dopiero zacząć przybierać na sile, a my zaczniemy odczuwać je później.

Zobacz również: Ciąża krok po kroku – jak wygląda 9 wyjątkowych miesięcy

Samopoczucie mamy w 5 miesiącu ciąży

W piątym miesiącu ciąży brzuszek mamy jest już dość sporych rozmiarów, a ciężarna zaczyna “błyszczeć”. Kobiety w tym okresie zwykle wyglądają bardzo promiennie, dlatego słyszą wiele komplementów. Wiele osób twierdzi, że taki wygląd świadczy o tym, że pod sercem nosimy chłopca. Jest to jednak tylko przesąd. Kobiety spodziewające się córeczek w 5 miesiącu ciąży także “błyszczą”.

Najczęstszą dolegliwością, na którą skarżą się kobiety w 5 miesiącu, jest ból brzucha. Jest on zwykle spowodowany rozciąganiem macicy, dlatego nie ma tutaj powodu do obaw. Jeśli jednak jest on bardzo silny i towarzyszą mu inne dolegliwości, to należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Test NIFTY Pro a ciąża bliźniacza. Czy jest możliwy do wykonania w ciąży mnogiej?

Badania kontrole w 5 miesiącu ciąży

W 5 miesiącu ciąży kobietę czekają kolejne badania kontrolne, takie jak morfologia krwi czy ogólne badanie moczu. Od 18 tygodnia możemy także wykonać jedno z najważniejszych badań w ciąży – USG połówkowe. Powinno się ono odbyć do 22 tygodnia ciąży.

Oceń

Data publikacji: 04/01/2023, Data aktualizacji: 09/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *