Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

wymaz z policzka czy krew

Zastanawiasz się nad wykonaniem badań genetycznych, np. w badania genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np. badania kariotypu) nie ma konieczności pobierania krwi. To zapewnia większe możliwości – m.in. związane z miejscem pobrania próbek – a także wpływa na pewność realizowanego badania.

Wymaz z policzka czy krew? Oto 3 punkty, które pokazują, dlaczego warto wykorzystać wymaz, jeśli tylko jest taka możliwość!

Wymaz z policzka czy krew? Pewność wyniku

Coraz więcej osób korzysta z transfuzji krwi czy przeszczepu szpiku. Przed wykonaniem badań krwi (nawet tych rutynowych jak morfologia) rzadko jesteśmy pytani o te zabiegi – nie mając świadomości, że mogą mieć wpływ na wynik. W jaki sposób? Przez jakiś czas po przeszczepie czy transfuzji komórki dawcy mogą znajdować się w organizmie biorcy!

Dużo pisze się o tym w kontekście spraw kryminalnych, ale znaczenie ma to również dla wyników m.in. badania w kierunku celiakii, trombofilii czy hemochromatozy. Istnieje możliwość uzyskania rezultatu dotyczącego osoby, która przekazała nam szpik czy krew… To dlatego wymaz z policzka jest pewniejszą metodą, szczególnie w takich sytuacjach – DNA dawcy zwykle nie może się w nim znaleźć.

Niektóre osoby uważają ponadto, że krew da pewniejszy wynik – to nieprawda. W każdej komórce naszego ciała DNA jest zwykle identyczne, dlatego nie ma znaczenia, jaka próbka zostanie wykorzystana. A jeśli lekarz mówi, że lepiej wykorzystać krew? To znaczy, że prawdopodobnie ma niewielkie doświadczenie w badaniach genetycznych.

Zobacz też: Badanie na trombofilię wrodzoną i genu MTHFR [RECENZJA]

Wymaz z policzka czy krew? Stabilność próbki

Prawidłowo pobrany wymaz z policzka jest stabilny bardzo długo – nawet kilka tygodni lub więcej. Na zdatność próbki najczęściej nie ma wpływu też temperatura (zbyt niska czy zbyt wysoka). To pozwala długo przechowywać taki materiał i transportować go nawet kilka dni. Pacjenci mają więc możliwość zlecenia badania w Polsce nawet z zagranicy.

Krew musi być natomiast przetransportowana do laboratorium najczęściej w ciągu 72 godzin. Jest też bardziej podatna na czynniki zewnętrzne (m.in. właśnie temperaturę) czy niewłaściwe zabezpieczenie.

Wymaz z policzka czy krew? Pobranie próbek

Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka jest szybkie, proste i komfortowe. Jest również całkowicie bezbolesne, dlatego nie ma problemu z pobraniem nawet u bardzo malutkich dzieci. Taki wymaz często można pobrać też samodzielnie w domu.

Pobranie krwi bywa natomiast nieprzyjemne (nawet dla dorosłych) i wymaga udania się do placówki. Co ważne, wiele pielęgniarek ma problem, by pobrać krew od niemowląt, dlatego nie wszędzie można to zrobić.

To może Cię zainteresować: Badania genetyczne niemowląt i małych dzieci – przyszłość w diagnostyce


autor: Agnieszka

zdjęcie: dolgachov/pl.123rf.com


Ten artykuł jest chro­niony prawa­mi autorski­mi. Niedo­puszczalne jest zwielokrot­ni­an­ie, modyfikowanie, pub­liczne odt­warzanie i / lub udostęp­ni­an­ie Ser­wisu, jego częś­ci, mate­ri­ałów w nim zamieszc­zonych i / lub ich częś­ci, za wyjątkiem przy­pad­ków wskazanych w obow­iązu­ją­cych w tym zakre­sie przepisach prawa.


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/09/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *