Ile razy trzeba przeprowadzić badanie USG w ciąży?

USG w ciąży – ile razy? Jak wygląda badanie?

usg w ciąży ile razy

USG to jedno z najważniejszych badań kontrolujących stan zdrowia płodu. Jest ono bezpieczne dla matki i dziecka. USG w ciąży przyszła mama powinna wykonać kilkukrotnie. Ile razy? Jak dokładnie wykona badanie USG w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Po co wykonuje się USG w ciąży?
  2. Ile razy robi się USG w ciąży?
  3. Jak wygląda USG w ciąży?

Po co wykonuje się USG w ciąży?

USG to badanie obrazowe pozwalające na bezinwazyjną ocenę płodu, łożyska i szyjki macicy. Jest to możliwe dzięki emitowanym przez specjalną głowicę falom akustycznym, które umożliwiają uzyskanie obrazu na monitorze. W ciąży dzięki temu badaniu lekarz może ocenić:

  • Ilość płodów (dotyczy to tylko pierwszego badania USG)
  • Budowę anatomiczną struktur kostnych
  • Stan narządów wewnętrznych
  • Ruchy płodu
  • Stan łożyska
  • Czynność serca płodu

USG pozwala również zauważyć oznaki wad wrodzonych u dziecka. Dzięki niemu wykryć można m.in. wady serca, aberracje chromosomalne czy wady w obrębie cewy nerwowej. Takie rozpoznanie musi jednak zostać potwierdzone na późniejszych etapach ciąży w badaniu inwazyjnym.

USG jest badaniem nieinwazyjnym. W żaden sposób nie ingeruje ono w środowisko płodu. Jego wykonanie nie stwarza więc ryzyka pojawienia się żadnych powikłań. Jest to badanie całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Możemy więc wykonać je bez żadnych obaw.

Zobacz również: NB USG w ciąży – co to za badanie?

Ile razy robi się USG w ciąży?

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) każda kobieta ciężarna powinna wykonać badanie USG przynajmniej trzy razy, po razie na każdy trymestr ciąży. Wielu ginekologów wykonuje jednak USG ciężarnej na każdej wizycie kontrolnej. Nie jest to jednak wymagane.

Pierwszy raz USG w ciąży powinno zostać wykonane między szóstym a ósmym tygodniem. Na tym etapie lekarz może już ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Możliwe będzie także usłyszenie bicia serduszka dziecka. Jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów w całej ciąży.

Zobacz również: USG w ciąży – w którym tygodniu ciąży je wykonać? Jakie wybrać?

Jak wygląda USG w ciąży?

USG w ciąży przeprowadza się na dwa sposoby. Do 10 tygodnia ciąży wykonywane jest ono przez sondę dopochwową, a później przez powłoki brzuszne. Na wczesnych etapach ciąży badanie wykonywane przez brzuch nie miałoby większego sensu. Płód na tym etapie jest tak niewielki, że lekarz nie mógłby nic zobaczyć. Z tego względu badanie wykonuje się dopochwowo tak jak u kobiet nieciężarnych.

Oceń

Data publikacji: 08/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *