NB USG w ciąży – co to za badanie?

nb usg

Podczas badań USG w ciąży sprawdzane są różne parametry. Jednym z nich jest wymiar kości nosowej oznaczany jako NB. Ciąża może rozwijać się nieprawidłowo i właśnie określenie tego parametru może pomóc nam to wykryć na wczesnym etapie. Jak wykonuje się NB USG? Jaki powinien być jego prawidłowy wynik? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Wymiar NB a badania prenatalne
2. NB USG – jak wygląda badanie?
3. NB USG – norma
4. USG NT a NB

Wymiar NB a badania prenatalne

Kość nosowa dziecka w trakcie ciąży sprawdzana jest w trakcie USG genetycznego. Jest to badanie prenatalne, podczas którego sprawdza się ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Pozwala ono wykryć m.in. zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa, wady serca oraz wady rozwojowe cewy nerwowej.

Podczas badania USG sprawdza się stopień kostnienia kości nosowej. Brak widocznej kości nosowej nie oznacza, że dziecko jej nie ma. Jej kostnienie jest opóźnione, dlatego nie ma jej jeszcze na obrazie USG lub jest ona słabo widoczna. Może to świadczyć o:

● Trisomii chromosomu 21 (zespole Downa) – kość nosowa nie jest widoczna w 60-70% przypadków tego zaburzenia
● Trisomii chromosomu 18 (zespole Edwardsa) – kość nosowa nie jest widoczna u ponad 50% przypadków dzieci z tym zaburzeniem
● Trisomii chromosomu 13 (zespole Patau) – kość nosowa nie jest widoczna w 30% przypadków

Zobacz również: USG 13. tydzień ciąży – wielkość płodu – jak wygląda dziecko?

NB USG – jak wygląda badanie?

NB USG polega na przyłożeniu do brzucha ciężarnej specjalnej głowicy. Emituje ona niegroźne fale ultradźwiękowe, dzięki czemu uzyskuje się dokładny obraz o wysokiej rozdzielczości. Podczas badania możemy zobaczyć nasze dziecko w 3D, a nawet w 4D.
Do oceny parametru NB głowa i górna część klatki piersiowej dziecka powinny być uwidocznione z profilu. Tylko dzięki temu lekarz będzie mógł prawidłowo ocenić kość nosową.

NB USG – norma

W prawidłowym obrazie USG w miejscu, w którym powinna kostnieć kość nosowa, powinna znajdować się jasna plamka. Jest to odbicie wiązki ultradźwiękowej na czubku nosa. Nad nią powinny znajdować się dwie kreseczki. Po rozpoznaniu wszystkich trzech plamek lekarz może potwierdzić obecność kości nosowej u płodu.

Badanie NB USG zwykle wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. Nie powinno wykonywać się go później. Jeśli jednak ciężarna nie poddała się żadnej diagnostyce prenatalnej, to zaleca się USG genetyczne w 15 tygodniu ciąży.

Zobacz również: USG – 3 trymestr – kiedy zrobić? Co bada USG trzeciego trymestru?

USG NT a NB

Ocenienie jedynie parametru NB podczas USG genetycznego może nie wykryć każdej wady genetycznej. W badaniu musi zostać oceniony także parametr NT, czyli przezierność karkowa. Odzwierciedla on obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karku płodu. Istotne jest również określenie CRL, czyli odległość od szczytu głowy do dolnej granicy pośladków dziecka.

USG genetyczne warto uzupełnić wykonaniem innego badania prenatalnego. Większość mam decyduje się na test NIFTY lub test PAPP-A.

 

Oceń

Data publikacji: 20/11/2022, Data aktualizacji: 22/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *