Rodzaje badań prenatalnych – 12 tydzień ciąży

badania prenatalne 12 tydzień ciąży

Badania prenatalne to niezwykle cenne narzędzia diagnostyczne. Pozwalają one skontrolować stan zdrowia dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Część z nich wykonać należy w 12 tygodniu ciąży. Które? Jak wygląda diagnostyka prenatalna w 12 tygodniu ciąży? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie wykonać badania prenatalne w 12 tygodniu ciąży?
  2. USG genetyczne
  3. Badania prenatalne z krwi matki

Jakie wykonać badania prenatalne w 12 tygodniu ciąży?

W 12 tygodniu ciąży zaleca się jedynie nieinwazyjne badania prenatalne, czyli takie, które nie ingerują w środowisko płodu. Każda przyszła mama w tym czasie powinna wykonać:

  • USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, które przypomina zwykłe USG. Jest ono jednak wykonywane za pomocą nowocześniejszego sprzętu. Dzięki temu lekarz może precyzyjniej ocenić rozwój dziecka i wykonać wszystkie potrzebne pomiary.
  • Test przesiewowy – są to badania wykonywane na podstawie próbki krwi ciężarnej. Na ich podstawie można określić ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka.

Nieinwazyjne testy prenatalne mogą wykazać pewne nieprawidłowości. W takiej sytuacji zalecana jest dalsza diagnostyka w formie badania inwazyjnego, takiego jak amniopunkcja. Potwierdzi ono obecność wady wrodzonej u dziecka.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

USG genetyczne

USG genetyczne jest badaniem obrazowym, które należy wykonać między 11 a 13 tygodniem ciąży. Może ono wykryć u dziecka takie wady wrodzone jak zespół Downa, wady serca czy wady cewy nerwowej. Zwykle czas wykonania tego badania to około 15-20 minut.
W trakcie USG genetycznego ginekolog ocenia budowę dziecka, jego ruchy oraz stan łożyska. Wykonuje także bardzo ważne pomiary, takie jak przezierność karkowa czy długość ciemieniowo-siedzeniowa. Na ich podstawie może stwierdzić, czy istnieje ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka.

Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży

Badania prenatalne z krwi matki

12 tydzień ciąży to także dobry moment na przeprowadzenie testów przesiewowych z krwi matki. Istnieje kilka rodzajów tego typu badań. Do każdego z nich wystarczy próbka krwi żylnej ciężarnej, której pobranie jest bezpieczne i bezbolesne.
Przesiewowe testy prenatalne, które najczęściej zaleca się ciężarnym to:

Oceń

Data publikacji: 31/07/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *