Przewodnik po badaniach prenatalnych: na czym polegają?

Przewodnik po przebiegu ciąży: kluczowe etapy i badania prenatalne

przewodnik po badaniach prenatalnych w ciąży

Badania prenatalne są niezwykle cennym narzędziem diagnostycznym. Pozwalają one wykryć wady wrodzone u dziecka jeszcze przed porodem, dlatego zaleca się je każdej przyszłej mamie. Dzięki nim możemy zyskać pewność, że nasz maluszek jest zdrowy. Przeczytaj nasz przewodnik po badaniach prenatalnych i zobacz, jakie testy powinnaś wykonać w ciąży!

Spis treści:

  1. Badanie USG genetyczne
  2. Nieinwazyjne badania prenatalne z krwi
  3. Inwazyjne badania prenatalne

Badanie USG genetyczne

Jest to najbardziej podstawowe badanie prenatalne. Wykonuje się je za pomocą nowoczesnego sprzętu, który jest niezwykle czuły i dokładny. W trakcie tego badania sprawdzane są różne parametry płodu, takie jak grubość fałdu karkowego czy długość kości udowej.
USG genetyczne wykonywane jest przez powłoki brzuszne między 11 a 13 tygodniem ciąży. Pozwala ono wykryć m.in. zespół Downa, wady serca czy rozszczep kręgosłupa.

Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży

Nieinwazyjne badania prenatalne z krwi

Każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane także badanie przesiewowe. Są to nieinwazyjne testy wykonywane na próbce krwi matki. Mogą one wykryć zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych schorzeń u płodu. Przykłady tego typu badań to:

  • Test PAPP-A – przeprowadza się go między 11 a 13 tygodniem ciąży. Wykrywa on u płodu ryzyko rozwoju trzech najczęstszych trisomii: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau
  • Test NIFTY pro – to badanie prenatalne wykonać możemy już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki niemu u dziecka mogą zostać rozpoznane aż 94 choroby. Na życzenie rodziców podczas analizy, określona może zostać również płeć dziecka. Test NIFTY pro jest więc to nieinwazyjny test prenatalny o najszerszym zakresie.
  • Test Harmony – jego wykonanie możliwe jest od 10 tygodnia ciąża. Wykrywa on 3 najczęstsze trisomie, 4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci oraz zespół delecji 22q11.2.

Zobacz również: Obowiązkowe badania w ciąży

Inwazyjne badania prenatalne

Jeśli testy przesiewowe wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, to kobietę ciężarną kieruje się na inwazyjne badania prenatalne. Są to testy rozstrzygające. Oznacza to, że otrzymamy po nich pewną diagnozę zdrowia płodu.

Najczęściej wykonywanym badaniem inwazyjnym jest amniopunkcja. Jest to badanie wykonywane na podstawie próbki płynu owodniowego. Pobiera się go poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki. Jest to badanie inwazyjne, ale ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest niewielkie.

Oceń

Data publikacji: 31/05/2023, Data aktualizacji: 21/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *