Badania prenatalne: kiedy najlepiej wykonać diagnostykę w ciąży?

Najlepszy czas na badania prenatalne – kiedy wykonać diagnostykę?

najlepszy czas na badania prenatalne

Badania prenatalne umożliwiają wykrycie wad wrodzonych u dziecka, zanim jeszcze pojawi się na świecie. Dzięki temu możemy zaplanować leczenie i wdrożyć je od razu po porodzie. Kiedy wykonać tego typu testy w ciąży? Zobacz, jaki jest najlepszy czas na badania prenatalne!

Spis treści:

  1. Kiedy wykonać badania prenatalne nieinwazyjne?
  2. Kiedy wykonać badania prenatalne inwazyjne?

Kiedy wykonać badania prenatalne nieinwazyjne?

To, w jakim momencie ciąży należy wykonać diagnostykę prenatalną, zależy od tego, na jaki test się zdecydujemy. Wśród nieinwazyjnych badań prenatalnych ciężarne najczęściej decydują się na:

  •  Test PAPP-A. – wykonuje się go między 11 a 13 tygodniem ciąży. Badanie to jest przeprowadzane na podstawie próbki krwi kobiety, którą analizuje się pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu u dziecka można wykryć zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Są to trzy najczęściej występujące trisomie, czyli wady polegające na występowaniu dodatkowego chromosomu w konkretnej parze.
  • Testy typu NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Znajduje się ono we krwi matki, dlatego jej próbka wystarczy do przeprowadzenia testu. Badania tego typu wykonać można już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki nim możemy wykryć nie tylko wady wrodzone u płodu, ale także zweryfikować jego płeć. Przykładem testu NIPT jest NIFTY pro. Dzięki niemu u płodu zdiagnozować można nawet 94 choroby, takie jak zespół Downa czy zespół Klinefeltera.

Zobacz również: Czy testy genetyczne mogą przewidzieć zdrowie Twojego dziecka?

Kiedy wykonać badania prenatalne inwazyjne?

Nie istnieje najlepszy czas na badania prenatalne inwazyjne. Testy te wykonuje się, tylko jeśli badania nieinwazyjne wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości. Ich zadaniem jest potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy. Nie ma więc konieczności wykonywania badań inwazyjnych, jeśli otrzymaliśmy prawidłowy wynik testu NIPT czy testu PAPP-A.

Jeśli musimy wykonać inwazyjne badanie prenatalne, to najprawdopodobniej zostanie nam zaproponowana amniopunkcja. Do jej wykonania konieczne będzie pobranie próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej. Następnie jest on przesyłany do analizy. Cała procedura wykonywana jest pod kontrolą badania USG, dzięki czemu badanie jest bezpieczne. Ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań wynosi 0,1%. Badanie możemy więc wykonać bez żadnych obaw.

Oceń

Data publikacji: 17/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *