Jakie są rodzaje badań prenatalnych w Polsce?

rodzaje badań prenatalnych w Polsce

Diagnostyka prenatalna oferuje kobietom ciężarnym wiele różnych badań. Każde z nich może nam wiele powiedzieć o zdrowiu naszego nienarodzonego dziecka. Z takiej diagnostyki powinna skorzystać każda przyszła mama. Przygotowaliśmy więc spis rodzajów badań prenatalnych w Polsce. Zobacz, jakie testy możesz wykonać!

Spis treści:

  1. USG genetyczne
  2. Test PAPP-A
  3. Testy typu NIPT
  4. Badania inwazyjne

USG genetyczne

USG genetyczne to obrazowe badanie prenatalne. Przypomina ono zwykłe USG, ale wykonywane jest za pomocą bardziej nowoczesnego sprzętu. W jego trakcie lekarz może obejrzeć płód w trójwymiarze, co pozwala mu dokładnie ocenić jego rozwój.
W trakcie USG genetycznego lekarz ocenia różne parametry, takie jak przezierność fałdu karkowego czy budowa kości nosowej. Dzięki temu jest w stanie wykryć u płodu takie wady jak zespół Downa, zespół Edwardsa, rozszczep cewy nerwowej czy wady serca.

Zobacz również: Przewodnik po przebiegu ciąży: kluczowe etapy i badania prenatalne

Test PAPP-A

Test PAPP-A to nieinwazyjne badanie biochemiczne. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi matki. Jest ona badana pod kątem stężenia białka PAPP-A. Jest to całkowicie bezpieczna procedura, która w żaden sposób nie ingeruje w środowisko płodu.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca każdej ciężarnej przeprowadzenie testu PAPP-A między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki niemu u płodu wykryć możemy trzy najczęściej występujące trisomie:

Testy typu NIPT

Testy typu NIPT to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Znajduje się ono w krwioobiegu matki, dlatego próbka jej krwi wystarczy do przeprowadzenia analizy. Badania te również nie ingerują w środowisko płodu, dlatego są całkowicie nieinwazyjne.
Istnieją różne rodzaje testów NIPT, które różnią się od siebie przede wszystkim zakresem. W najnowszej wersji badania, teście NIFTY pro, wykryć możemy u płodu nawet 94 choroby wrodzone. We wszystkich testach tego typu możemy również poznać płeć naszego maleństwa.

Zobacz również: Czego można się spodziewać podczas badania prenatalnego?

Badania inwazyjne

Wszystkie wyżej wymienione badania to testy przesiewowe. Oznacza to, że wykrywają one jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Ich nieprawidłowy wynik zawsze musi zostać potwierdzony w badaniach inwazyjnych. Najczęściej wykonywanym badaniem tego typu jest amniopunkcja. Przeprowadza się ją na podstawie próbki płynu owodniowego pobieranego przez nakłucie powłok brzusznych kobiety.

Oceń

Data publikacji: 14/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *