Kobieta w ciąży nie powinna się denerwować, bo płód to czuje. Przyszłe mamy dobrze o tym wiedzą, ale często wbrew sobie, stresują się stanem zdrowia maluszka pod sercem. To właśnie dla nich wyjaśniamy jakie badania zapewnią spokój w ciąży.
Spis treści
Kobiety w ciąży najbardziej boją się, dziecko urodzi się chore. Lęk ten często pozostaje już z nimi do samego porodu, a czasami nawet dłużej. Można się go pozbyć już w pierwszym trymestrze ciąży. Wystarczy zrobić badanie NIPT, najlepiej takie o szerokim zakresie analizy (np. Prenatal testDNA). Ciężarna może oddać próbkę krwi do analizy już od 10 tygodnia ciąży, a wynik otrzyma najpóźniej po 10-14 dniach roboczych. Jej wynik zawiera informacje o budowie DNA dziecka, a duża część chorób u noworodków jest właśnie skutkiem błednej budowy jakiegoś genu. Testy NIPT są bardzo czułe. Wykrywają ponad 99% nieprawidłowości, które są w zakresie badania. Można im zaufać. Spokój na wczesnym etapie ciąży przynosi także wykonywanie USG położniczego. Część ginekologów wykonuje je na każdej wizycie kontrolnej, ale najważniejsze w pierwszym trymestrze jest USG między 11 a 14 tygodniem ciąży. Wtedy płód jest już na tyle rozwinięty, że można oszacować ryzyko wystąpienia u niego najczęściej występujących chorób genetycznych (zespołu Downa, zespołu Patau oraz zespołu Edwardsa) oraz wad cewy nerwowej. Najlepiej w tym samym czasie zrobić również tzw. test podwójny. Wyniki testu podwójnego oraz USG nie obejmują jednak rzadziej występujących nieprawidłowości genetycznych, więc mają znacznie mniejszy zakres analizy niż np. Prenatal testDNA.
W drugim trymestrze ciąży zachowanie spokoju ułatwia wykonywanie kolejnych USG. Na tym etapie ciąży można już dokładnie przyjrzeć się głowie i twarzy maluszka oraz sprawdzić rozwój jego klatki piersiowej i serca. Da się też skontrolować budowę innych części ciała i narządów, np. kręgosłupa i układu moczowego. W drugim trymestrze ciąży można z dużym prawdopodobieństwem ustalić płeć dziecka. Ważne jest też kontrolowanie stanu łożyska i długości szyjki macicy, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na stan zdrowia dziecka. Między 14 a 20 tygodniem ciąży można też wykonać tzw. test potrójny. Zwłaszcza gdy z jakiegoś powodu nie wykonano na czas testu podwójnego, a ciężarna nie chce zrobić badania NIPT. Natomiast po 40 tygodniu ciąży przyszłą mamę może dodatkowo uspokoić nie tylko kolejne USG, ale również KTG, czyli badanie monitorujące akcję serca płodu oraz skurcze mięśnia macicy.
Data publikacji: 25/02/2025, Data aktualizacji: 21/02/2025
Dodaj komentarz