Ile czasu trwają badania prenatalne?

ile czasu trwają badania prenatalne

Badania prenatalne zalecane są każdej kobiecie, która spodziewa się dziecka. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy nasz maluszek na pewno rozwija się zdrowo. Co dokładnie mogą wykryć takie testy? Ile czasu trwają badania prenatalne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. USG prenatalne
  2. Test PAPP-A
  3. Test typu NIPT
  4. Amniopunkcja

USG prenatalne

USG prenatalne to jedno z przesiewowych, nieinwazyjnych testów. Wykonuje się je tak samo jak zwykłe USG, ale podczas badania rozwój dziecka jest oceniany dużo bardziej szczegółowo. Dzięki temu u płodu wykryć można oznaki wskazujące na takie wady, jak zespół Downa, wady serca czy wady cewy nerwowej.

USG prenatalne w ciąży powinno zostać wykonane między 11 a 16 tygodniem. Cała procedura zajmie nie więcej niż 20 minut. Nie musisz się do niej przygotowywać w żaden sposób, ale dobrze, żebyś na badanie zgłosiła się z opróżnionym pęcherzem.

Zobacz również: Jakie badania prenatalne są zalecane? Kiedy je wykonywać?

Test PAPP-A

Test PAPP-A to badanie biochemiczne. Jest ono wykonywane na próbce krwi matki, którą analizuje się pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu u płodu rozpoznać można trzy trisomie – zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.

Test PAPP-A zaleca się wykonać razem z USG prenatalnym między 11 a 13 tygodniem ciąży. Pobranie krwi do badania trwa zaledwie kilka minut. Jest ona pobierana tak, jak do zwykłej morfologii. Wynik badania otrzymać powinniśmy w ciągu 7-10 dni roboczych.

Zobacz również: Genetyczne badania prenatalne – kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Test typu NIPT

Testy typu NIPT to badania wolnego płodowego DNA. Są to testy przesiewowe, do których wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi matki. Dzięki temu u płodu wykryć możemy wiele wad wrodzonych. Dokładny zakres badania zależny jest od konkretnego testu. Przykładowo test NIFTY pro jest w stanie wykryć u płodu aż 94 wady wrodzone.

Testy typu NIPT w ciąży wykonać możemy już od 10 tygodnia. Pobranie krwi do badania zajmuje zaledwie kilka minut, tak samo, jak w przypadku testu PAPP-A. Na wynik badania zaczekać będziemy musieli maksymalnie 10 dni roboczych.

Amniopunkcja

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, wykonywane po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego. Polega ona na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki. Samo badanie trwa zwykle około 5-10 minut, a jego wynik otrzymać powinniśmy w ciągu 10-13 dni roboczych.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024, Data aktualizacji: 08/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *