Badanie prenatalne 1 trymestr – na czym polega? Kiedy dokładnie należy je wykonać?

badanie prenatalne 1 trymestr na czym polega

Pierwsze badania prenatalne wykonać należy już w 1 trymestrze ciąży. Dzięki nim bardzo szybko dowiemy się, czy nasz maluszek na pewno rozwija się zdrowo. Zagwarantuje nam to więc spokojny przebieg kolejnych ciążowych miesięcy. Sprawdź, na czym dokładnie polegają badania prenatalne w 1 trymestrze i kiedy należy je wykonać!

Spis treści:

  1. Badanie prenatalne 1 trymestr – na czym polegają?
  2. Badania prenatalne 1 trymestr – kiedy dokładnie należy je wykonać?

Badanie prenatalne 1 trymestr – na czym polegają?

Każde badanie prenatalne ma na celu ocenę zdrowia płodu. W pierwszym trymestrze wykonuje się jedynie przesiewowe, nieinwazyjne testy. Ocenia się w nich ryzyko rozwoju danego zaburzenia u dziecka. Mogą one jednoznacznie wykluczyć występowanie danej wady u dziecka. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w ich trakcie wiąże się z wykonaniem badania inwazyjnego.

W trakcie 1 trymestru ciąży zaleca się przeprowadzenie następujących badań prenatalnych:

  • USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, które przeprowadza się niemal tak samo, jak zwykłe badanie USG. Jest ono jednak dużo dokładniejsze. Lekarz w trakcie badania ocenia takie parametry jak przezierność fałdu karkowego, kość udowa czy kość nosowa. Dzięki temu u płodu rozpoznać można zespół Downa, wady cewy nerwowej oraz wady serca.
  • Test PAPP-A – jest to test biochemiczny wykonywany na podstawie próbki krwi przyszłej mamy. Jego zakres pozwala na wykrycie u płodu takich schorzeń jak zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  • Test typu NIPT – jest to badanie wolnego płodowego DNA, które znajduje się w krwiobiegu matki. Do jego przeprowadzenia wystarczy więc próbka jej krwi. Badania te mają dużo szersze zakresy niż inne przesiewowe testy prenatalne. Jednym z nich jest test NIFTY pro, w którym u płodu rozpoznać można nawet 94 wady wrodzone. Testy typu NIPT umożliwiają także poznanie płci dziecka, jeśli przyszli rodzice sobie tego życzą.

Zobacz również: Badania prenatalne – jak są wykonywane?

Badania prenatalne 1 trymestr – kiedy dokładnie należy je wykonać?

W pierwszym trymestrze diagnostykę prenatalną możemy rozpocząć już w 10 tygodniu ciąży. Jest to dobry moment na przeprowadzenie testu typu NIPT. Później przeprowadzić zaleca się także test PAPP-A oraz USG prenatalne. Badanie te wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. Kolejne badania prenatalne, jeśli są konieczne, wykonuje się dopiero na późniejszych etapach ciąży.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024, Data aktualizacji: 08/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *