Badania prenatalne – jak są wykonywane?

badania prenatalne jak są wykonywane

Każdej przyszłej mamie zalecane jest przeprowadzenie diagnostyki prenatalnej. Dzięki temu sprawdzi, czy u jej dziecka nie rozwijają się żadne wady wrodzone. Kiedy jest odpowiedni czas na badania prenatalne? Jak są wykonywane tego typu testy? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – jak są wykonywane testy nieinwazyjne?
  2. Badania prenatalne – jak są wykonywane testy inwazyjne?

Badania prenatalne – jak są wykonywane testy nieinwazyjne?

Jedną z grup badań prenatalnych są testy nieinwazyjne. Są to badania przesiewowe, w których nie ingeruje się w środowisko płodu. Są więc w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. Mogą one jednoznacznie wykluczyć wady wrodzone. Jednak wykrycie jakiejkolwiek nieprawidłowości w tego typu testach, wiąże się z koniecznością wykonania dalszej diagnostyki.

Jednym z nieinwazyjnych badań prenatalnych jest USG genetyczne. Przeprowadza się je tak, jak standardowe badanie USG. Jednak w trakcie tego badania lekarz dokonuje kilku pomiarów. Dzięki nim może wykryć u dziecka m.in. rozszczep kręgosłupa, wady serca oraz zespół Downa.
Innym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest test PAPP-A. Wykonuje się go poprzez pobranie próbki krwi matki. Następnie jest ona analizowana pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu wykryć można zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau, czyli trzy najczęściej występujące trisomie.

Podobnie do testu PAPP-A wykonuje się także testy typu NIPT. Są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się w krwioobiegu matki. Testy te są bardzo czułe, co pozwala na wykrycie wielu różnych wad wrodzonych. Przykładowo w teście NIFTY pro rozpoznać u płodu aż 94 wady wrodzone. W testach typu NIPT możemy także poznać płeć dziecka, jeśli mamy takie życzenie.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Badania prenatalne – jak są wykonywane testy inwazyjne?

Po wykryciu wad wrodzonych w testach przesiewowych konieczne jest wykonanie inwazyjnego badania prenatalnego. Są to badania rozstrzygające. Oznacza to, że po ich wykonaniu otrzymamy pewną diagnozę.
Najczęściej wykonywanym inwazyjnym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja. Polega ona na nakłuciu powłok brzusznych ciężarnej i pobraniu próbki płynu owodniowego. Następnie jest ona analizowana w laboratorium. W trakcie całej procedury pobrania próbki wykonywane jest badanie USG. Dzięki temu ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest bliskie zeru.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *