Badanie kariotypu – informacje

Co to jest kariotyp

Co to jest kariotyp?
Komu zalecane jest badanie kariotypu?
Jaka jest cena badania kariotypu dla par?
Czy badanie kariotypu można wykonać w ramach NFZ?

Co to jest kariotyp?

Kariotypem nazywamy zestaw wszystkich chromosomów w organizmie człowieka. Należą do nich autosomy i allosomy- nazywane chromosomami płci. Jako człowiek mamy ich 46 par. Badanie kariotypu wykonujemy, aby wykryć wszystkie ewentualne nie prawidłowości w budowie oraz liczbie chromosomów.

Komu zaleca się badanie kariotypu?

Zalecane jest aby badaniu poddały się dwie osoby, kobieta i mężczyzna, ponieważ problem może leżeć po którejś stronie. Jednak najważniejsze powody do wykonania tego badania to m.in. kobiety po samoistnych poronieniach, pary mające problem z niepłodnością, której przyczyna nie jest znana, kobiety, które urodziły dziecko ze stwierdzoną wagą genetyczną, osoby, u których w rodzinie występują choroby genetyczne lub  też ciężarne z podejrzeniem wady genetycznej u płodu.

Jaka jest cena badania kariotypu dla par?

Jako przykład posłuży nam strona testDNA laboratorium badań DNA w Katowicach. Mamy tutaj kilka opcji do wyboru; a także wybór czy chcemy badanie wykonać w domu czy w laboratorium, z czego badania domowe wyceniane są indywidualnie.

  • Promocyjny- kariotyp u dwóch osób + konsultacja z genetykiem – 927 zł,
  • kariotyp u dwóch osób – 834 zł.

Opcje rozszerzone:

  • Kariotyp u dwóch osób + trombofilia wrodzona + konsultacja tel. z genetykiem – 1327 zł,
  • kariotyp u dwóch osób + trombofilia wrodzona + celiakia + konsultacja tel. z genetykiem – 1577 zł,
  • kariotyp u dwóch osób + trombofilia wrodzona + immunofenotyp + konsultacja tel. z genetykiem – 1697 zł.

Czy badanie kariotypu można wykonać w ramach NFZ?

NFZ daje nam możliwość wykonania tego badania. Musimy jednak spełniać pewne kryteria, do których mogą należeć np. dwa poronienia, niepłodność, martwe urodzenie dziecka lub znaczne odchylenia od normy które wykazało badanie nasienia. Jak zatem uzyskać skierowanie do poradni genetycznej NFZ? Możemy je uzyskać od ginekologa lub lekarza rodzinnego. Musimy jednak pamiętać, że na wizyty refundowane możemy czekać nawet kilka miesięcy, więc jeśli zależy nam na czasie warto wybrać się do poradni genetycznej prywatnie.

Oceń

Data publikacji: 25/05/2022, Data aktualizacji: 22/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *