Aktualizacja: 27 września 2017 r.
Pierwsze 6 miesięcy życia Twojego dziecka są kluczowe dla jego dalszego rozwoju. W tym czasie maluch musi być więc regularnie badany, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się okazem zdrowia. Przede wszystkim przygotuj się na częste wizyty u pediatry, w trakcie których lekarz będzie sprawdzał, czy maleństwo dobrze się rozwija.
Jako mama na pewno nie zakładasz, że Twojemu maleństwu mogłoby coś dolegać – to oczywiste! Pamiętaj jednak, że im wcześniej uda się wychwycić ewentualne nieprawidłowości, tym łatwiej jest je później leczyć. Jakie badania przechodzi niemowlę w pierwszym półroczu życia?
Spis treści:
Po urodzeniu: pierwsze testy w szpitalu
2 tydzień życia: wizyta u pediatry
2 miesiąc życia: druga wizyta pediatry, obowiązkowe szczepienia i USG bioderek
3-4 miesiąc życia: trzecia wizyta u pediatry i kolejne szczepienia
6 miesiąc życia: czwarta wizyta u pediatry, ważenie, mierzenie i szczepienia
Dodatkowe badania niemowląt
Zaraz po narodzinach lekarze oceniają stan Twojego dziecka przy pomocy Skali Apgar. Sprawdzany jest oddech, czynność serca, koloryt skóry, napięcie mięśni i to jak maluch reaguje po wsadzeniu cewnika do noska (reakcja na bodźce). Podczas tego badania (powtarzanego w 1, 3, 5 i 10 minucie życia) dziecko może uzyskać od 0 do 2 punktów za każdą badaną cechę, czyli łącznie 10 punktów.
W dalszej kolejności lekarze sprawdzą długość ciała i wagę malucha oraz kilka podstawowych odruchów: ssania, chwytania, odruchy moro, odruch szukania, pełzania i chodzenia. Badanie odruchów jest bardzo ważne, ponieważ pozwala ocenić, czy układ nerwowy dziecka funkcjonuje jak należy. W pierwszej dobie życia neonatolog zmierzy również obwód główki Twojego dziecka, zbada brzuszek i sprawdzi, czy wszystkie narządy wewnętrzne leżą na swoim miejscu.
Ponadto osłucha jego serce i sprawdzi czy biodra oraz stópki są właściwie ułożone. Upewni się też czy podniebienie maleństwa nie uległo rozszczepowi, a kręgosłup ma prawidłową budowę. Maluch przejdzie również podstawowe badania wzroku i słuchu. 24 godziny po narodzinach noworodek otrzyma ponadto pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B).
Warto przeczytać: Badania na „Dzień dobry”
Od 1994 roku wszystkie noworodki poddaje się obowiązkowym, refundowanym przez Ministerstwo Zdrowia badaniom przesiewowym.
Pakiet tych badań obejmuje 27 różne wady wrodzone, w tym fenyloketonurię, hypotyreozę (wrodzoną niedoczynność tarczycy), mukowiscydozę czy tzw. chorobę syropu klonowego.
Dlaczego akurat te choroby zostały ujęte w programie? Ponieważ mogą być przyczyną ciężkiego upośledzenia umysłowego u dziecka, jeśli zostaną zdiagnozowane zbyt późno. Jednocześnie, bez specjalistycznych badań, trudno jest je od razu rozpoznać, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecka najczęściej nie dają jeszcze żadnych widocznych objawów.
Badania przesiewowe noworodka wykonuje się już w 3 dobie po urodzeniu. Materiałem do analizy jest kilka kropel krwi pobranych z piętki noworodka, które umieszcza się na specjalnej bibułce.
W jej trakcie lekarz osłucha Twoje dziecko i zbada mu brzuszek Na pewno wykona też pomiar masy ciała i wzrostu, by upewnić się, czy wystarczająco przybiera na wadze. Zobaczy również, czy dobrze zabliźnia mu się pępek.
Zmierzy obwód czaszki i dokładnie przyjrzy się ciemiączku. Spodziewaj się, że podczas pierwszej wizyty pediatra zada Ci mnóstwo pytań: o to, jak karmisz dziecko, czy dobrze śpi i regularnie się wypróżnia. Na pewno w ciągu 2 pierwszych tygodni opieki nam maleństwem Tobie samej do głowy przyjdzie wiele pytań. Pierwsza wizyta u pediatry jest doskonałą okazją do tego, aby je zadać. Najlepiej przygotuj sobie ich listę na kartce, dzięki temu o niczym nie zapomnisz!
Pamiętaj! Jako świeżo upieczona mama masz prawo do 6 wizyt pielęgniarki środowiskowej. Pierwsza taka wizyta powinna mieć miejsce już w pierwszym tygodniu po opuszczeniu szpitala. Możesz wówczas zapytać pielęgniarkę o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Jej zadaniem będzie z kolei pokazanie Ci jak powinna wyglądać pielęgnacja małego człowieka: jego przewijanie, karmienie, czy kąpanie.
Druga wizyta u pediatry często wiąże się z obowiązkowymi szczepieniami: przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (II dawka), krztuścowi, błonicy i tężcowi oraz Hib. Lekarz powinien Cię poinformować, jeśli występują jakiekolwiek przeciwwskazania do szczepień. W trakcie tej wizyty, podobnie jak podczas poprzedniej, lekarz dokładnie zważy oraz osłucha malca.
Jednym z pierwszych, a zarazem bardzo ważnym badaniem u niemowlaka jest USG bioderek. Powinno się ono odbyć, gdy dziecko skończy 6. tydzień życia, jednak przed ukończeniem 12. Jest to badanie obowiązkowe, w związku z czym każda mama dostaje na nie skierowanie od lekarza prowadzącego. Pozwala ono wykryć dysplazję stawów biodrowych.
Trzecia wizyta u pediatry powinna się odbyć mniej więcej w odstępie 6 tygodni od poprzedniej. Podczas badania, lekarz oceni czy od ostatniego spotkania Twoje maleństwo poczyniło postępy w rozwoju i czy zyskało dodatkowych kilogramów.
Jeśli stwierdzi, że dziecko jest zdrowe i nie ma żadnej infekcji, będziesz mogła iść z nim na szczepienia: II dawka przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi oraz Hib, a także I dawka szczepionki przeciwko chorobie Heinego- Medina (polio).
Czwarta wizyta u pediatry swoim przebiegiem w zasadzie niczym nie różni się od poprzednich. Dziecko jest ważone i mierzone. Lekarz sprawdza, czy maluch prawidłowo się rozwija i przede wszystkim, czy nie ma żadnej infekcji. Jest to bowiem wizyta, po której dziecko dostaje kolejne, trzecie już, dawki szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi Hib, a także II dawkę przeciwko chorobie Heinego-Medina.
Do Polski weszło ostatnio zupełnie nowe badanie przesiewowe, dedykowane niemowlętom i małym dzieciom – test NOVA. Jest to obecnie najdokładniejsze i najbardziej kompleksowe badanie przesiewowe na świecie.
Bada dziecko pod kątem 87 rzadkich chorób genetycznych oraz jego reakcję na 32 różne leki pediatryczne – łącznie obejmuje aż 12 000 różnych mutacji w DNA.
Jego zaletą jest to, że wykrywa wszystkie zmiany w obrębie konkretnych genów, a nie tylko te najpopularniejsze. Schorzenia, które bada test NOVA na początku nie dają zwykle żadnych widocznych objawów, a jeśli już dają, to są mało charakterystyczne – ospałość, gorączka, ulewanie, czy drgawki. Mało który lekarz czy rodzic wiąże je z chorobą genetyczną. Tymczasem za te dolegliwości może odpowiadać jakaś zmiana w pojedynczym genie.
Test NOVA jest adresowany przede wszystkim dzieciom od 0 do 18 lat, urodzonym w rodzinach, gdzie była lub jest już jakaś choroba genetyczna i tym, które mają różnego typu objawy, ale nie można ustalić ich przyczyny.
Data publikacji: 12/04/2017, Data aktualizacji: 22/10/2021
Dodaj komentarz