Planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie

planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie

Wiele pacjentek po porodzie staje przed dylematem – jaką formę antykoncepcji wybrać, aby była bezpieczna? Metoda antykoncepcji musi być nie tylko skuteczna i dobrze dobrana, ale także zaakceptowana przez samą pacjentkę. Co więc wybrać? Sprawdź, jaka forma antykoncepcji będzie najlepsza po porodzie!

Spis treści:

  1. Połóg a współżycie
  2. Współżycie a karmienie piersią
  3. Planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie

Połóg a współżycie

Nie ma jednego ściśle określonego czasu, który powinien minąć od porodu do rozpoczęcia współżycia. Przyjmuje się jednak, że okres połogu, czyli 6 pierwszych tygodni po porodzie, kobiety powinny przeznaczyć na odpoczynek.
Czas, który powinien minąć od porodu do pierwszego współżycia, zależy od tego, jak przebiegł poród. Odczekanie 6 tygodni zalecane jest matkom, u których pojawiły się powikłania, infekcja dróg rodnych lub po nacięciu krocza. Większość młodych mam rozpoczyna współżycie po 4 tygodniach od porodu.

Zobacz również: Czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie?

Współżycie a karmienie piersią

Wiele kobiet po porodzie jako antykoncepcję traktuje karmienie piersią. Laktacja faktycznie zmniejsza kobiecą płodność. Jest to spowodowane wysokim stężeniem hormonu o nazwie prolaktyna. Dzięki niemu w gruczołach piersiowych produkowane jest mleko. Hamuje ona także pracę jajników. Nie oznacza to jednak, że podczas karmienia piersią nie można zajść w ciążę. Według badań aż 10% kobiet karmiących piersią zachodzi w ciążę w ciągu pół roku od porodu.

Zobacz również: Kiedy wraca płodność po porodzie?

Planowanie rodziny a antykoncepcja po porodzie

W trakcie połogu nie powinniście stosować naturalnych metod planowania rodziny, takich jak metoda kalendarzykowa czy termiczna. Nie są one wskazane, ponieważ w tym czasie w Twoim organizmie dochodzi do wielu zmian. Cykl miesiączkowy nie jest jeszcze całkowicie ustabilizowany. Sięgnąć po nie możecie dopiero po jego całkowitym uregulowaniu.

Antykoncepcja hormonalna w formie tabletek również nie powinna być stosowana w trakcie połogu. Możesz po nią sięgnąć dopiero po tym okresie. Jeśli jednak karmisz piersią, to wybierz antykoncepcję hormonalną jednoskładnikową zawierającą w składzie hormon progestagen.
Mechaniczne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy, są w pełni dozwolone w trakcie połogu. Możemy także bez żadnych obaw używać ich w trakcie karmienia piersią. Metody te są bardzo skuteczne i w żaden sposób nie wpływają na organizmy partnerów.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *