Kiedy wraca płodność po porodzie?

płodność po porodzie

Ciąża i poród mają ogromny wpływ na ciało kobiety. Po narodzinach dziecka potrzebuje ono nieco czasu, aby wrócić do równowagi. Dotyczy to także kwestii kobiecej płodności. Również potrzebuje ona czasu, aby powrócić do stanu sprzed ciąży. Sprawdź, kiedy wraca płodność po porodzie!

Spis treści:

  1. Płodność po porodzie a karmienie dziecka
  2. Powrót płodności po porodzie – objawy

Płodność po porodzie a karmienie dziecka

Na to, kiedy powróci kobieca płodność po porodzie, największy wpływ ma sposób karmienia dziecka. Niepłodne najdłużej będą te kobiety, które karmią piersią. Dochodzi u nich do zjawiska zwanego LAM. Jest to laktacyjny brak miesiączki. W jego trakcie w organizmie nie dochodzi do wszystkich zmian związanych z cyklem miesiączkowym, co oznacza, że kobieta jest niepłodna. Jest to spowodowane wysokim stężeniem hormonu zwanego prolaktyną, który odpowiada za zatrzymanie owulacji i produkcję mleka w piersiach. Trwa to około 12 tygodni.

Pamiętajmy, że karmienia piersią w ciąży nie powinnyśmy traktować jako skutecznej antykoncepcji. Kobieca płodność jest złożonym mechanizmem, na który wpływa wiele czynników. Czasami więc może dojść do zapłodnienia, mimo karmienia piersią.

Jeśli świeżo upieczona mama nie karmi swojego dziecka piersią, to jej płodność po porodzie wróci dużo szybciej. Czasami kobiety stają się płodne już w ciągu dwóch tygodni po porodzie. Najczęściej jednak kobieca płodność powraca w ciągu czterech tygodni od narodzin dziecka.

Zobacz również: Jak długie cykle miesiączkowe wpływają na płodność kobiety?

Powrót płodności po porodzie – objawy

Najbardziej widocznym objawem powrotu płodności po porodzie jest krwawienie miesiączkowe. Płodne jednak stajemy się już nieco wcześniej. Musi bowiem najpierw dojść do owulacji, aby mogła pojawić się miesiączka. Ten moment nie jest już tak prosty do wychwycenia, jak pojawienie się miesiączki.
Pozostałe objawy powrotu płodności po porodzie są dużo bardziej subtelne. To, czy je zauważymy, zależy od naszych doświadczeń w obserwowaniu własnego ciała. O płodności świadczyć może m.in. zmiana wyglądu śluzu na bardziej przejrzysty, śliski i lepki. Podniesie się również temperatura naszego ciała o około 0,2 stopnie Celsjusza. Jest to jednak tak niewielki skok, że nie wychwycimy go, jeśli nie będziemy wykonywać pomiarów regularnie. Powrót płodności wykryć możemy także poprzez wykonanie aptecznego testu owulacyjnego.

Oceń

Data publikacji: 23/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *