Jak długie cykle miesiączkowe wpływają na płodność kobiety?

długie cykle miesiączkowe a kobieca płodność

Każdy kobiecy organizm jest inny. Może on różnie działać, co wpływa na długość cyklu miesiączkowego. U niektórych kobiet cykle są dość długie. Może to wynikać m.in. ze stresu, nieodpowiedniej diety czy hormonalnych zaburzeń miesiączkowania. Niezależnie od przyczyny długość cyklu oddziałuje na płodność kobiety. Zobacz, jak długie cykle miesiączkowe wpływają na Twoje szanse na zajście w ciążę!

Spis treści:

  1. Ile powinien trwać prawidłowy cykl miesiączkowy
  2. Długie cykle miesiączkowe a kobieca płodność

Ile powinien trwać prawidłowy cykl miesiączkowy?

Książkowa długość cyklu miesiączkowego to 28 dni. Nie jest to jednak jedyna właściwa długość. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni.
Oprócz długości liczy się także regularność cyklu. Oznacza to, że długość kolejnego cyklu nie może być dłuższa lub krótsza od poprzedniego o więcej niż 8 dni. W innym przypadku cykl kobiety nie jest regularny.

Zobacz również: Co oznaczają długie cykle miesiączkowe?

Długie cykle miesiączkowe a kobieca płodność

Każdy cykl menstruacyjny składa się z czterech faz. Jedną z nich powinna być owulacja. Jest to faza, w której komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez plemnik, co oznacza, że kobieta jest wtedy najbardziej płodna. Owulacja występuje mniej więcej na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Im dłuższe są cykle, tym owulacja pojawia się rzadziej. Istnieje więc mniej szans na potencjalne zapłodnienie.

Rzadsze występowanie owulacji to nie jedyna przyczyna problemów z płodnością u kobiet z długimi cyklami. Niestety zbyt długie cykle nie pojawiają się bez przyczyny. Bardzo możliwe, że ich podłożem są zaburzenia, które mogą obniżać płodność kobiety. Należy do nich np. zespół policystycznych jajników (PCOS), podwyższony poziom prolaktyny, choroby tarczycy czy inne problemy z hormonami. Cykle wydłużać może także długotrwały stres, niewłaściwa dieta, zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy torbiel na jajniku.

Pamiętajmy, że nasze długie cykle wcale nie muszą przeszkodzić nam w zajściu w ciążę. Mogą one powodować problemy, ale nie jest to nic pewnego. Niektórym kobietom z długimi cyklami udaje się zajść w ciążę już po miesiącu starań. Polecamy więc odłożyć zmartwienia na bok i zacząć starać się o dziecko. Dopiero po 12 miesiącach bezskutecznych starań powinniśmy zgłosić się na odpowiednią diagnostykę do ginekologa. Zleci on nam wykonanie odpowiednich badań, dzięki którym wykryje przyczynę niepłodności.

Oceń

Data publikacji: 19/04/2023, Data aktualizacji: 12/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *