Długie cykle miesiączkowe to jedno z najczęstszych zaburzeń miesiączkowania. Może ono mieć różne przyczyny, dlatego nigdy nie wolno tego bagatelizować. Długie cykle miesiączkowe mogą także przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę. Zobacz, co może być ich przyczyną!
Spis treści:
1. Jak powinien wyglądać prawidłowy cykl miesiączkowy?
2. Zbyt długie cykle miesiączkowe
3. Diagnostyka długich cykli miesiączkowych
Książkowy cykl miesiączkowy kobiety powinien trwać 28 dni. Jednak za prawidłowy uważa się także cykl, który trwa minimalnie 21 dni, a maksymalnie 35 dni. Każdy kobiecy organizm jest inny, dlatego też inaczej miesiączkujemy. Jest to całkowicie naturalne i nie ma tutaj powodu do obaw.
A co z regularnością cyklów menstruacyjnych? Za regularne uznaje się te, których długość różni się maksymalnie o 8 dni. Jeśli więc w jednym cyklu miesiączka pojawiła się po 27 dniach, w kolejnym po 33, a w jeszcze innym, krwawienie miesiączkowe rozpoczęło się po 29 dniach, to wszystko jest w porządku. Cykl miesiączkowy jest kruchym mechanizmem podatnym na działanie różnych czynników. Takie przesunięcia nie są więc powodem do obaw.
Zobacz również: Jak można rozpoznać dni płodne?
Cykle trwające powyżej 35 dni są zbyt długie. Nie jest to prawidłowy stan, dlatego warto poszukać jego przyczyny. Zbyt długie cykle miesiączkowe mogą być wywołane przez:
● Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne
● Stres
● Drastyczne diety
● Otyłość
● Zespół Policystycznych jajników (PCOS)
● Torbiele na jajnikach
● Choroby tarczycy
● Zaburzenia działania przysadki mózgowej
● Zaburzenia odżywiania
● Rozpoczynająca się menopauza
Zbyt długie cykle miesiączkowe mogą, ale nie muszą powodować problemów z zajściem w ciążę. U większości takich kobiet owulacja występuje po prostu rzadziej, dlatego starania mogą się nieco wydłużyć. Większym problemem mogą być cykle bezowulacyjne, które całkowicie uniemożliwiają zapłodnienie przez pewien czas. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie hormonalne stymulujące owulacje.
Zobacz również: Co to jest cykl miesiączkowy? Długość i fazy cyklu
Długich cykli miesiączkowych nie powinno się bagatelizować. Mogą one być objawem zaburzeń zdrowotnych, dlatego powinniśmy skonsultować się z ginekologiem. Przeprowadzi on z pacjentką wywiad, wykona badania ginekologiczne oraz USG. Lekarz zleci pacjentce także wykonanie kilku dodatkowych badań, takich jak m.in. badanie progesteronu, estrogenów, prolaktyny, LH, FSH i hormonów tarczycy.
Data publikacji: 16/01/2023
Dodaj komentarz