Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży – o czym może świadczyć?

ból podbrzusza w 33 tygodniu ciąży

Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży to tzw. skurcze Braxtona Hicksa. O czym świadczy ich obecność? Czy ból brzucha w 33. tygodniu ciąży może oznaczać, że wystąpiły jakieś komplikacje? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży świadczy o przygotowaniach macicy do porodu
2. 33. tydzień – ból jak na okres to niejedyne dolegliwości na tym etapie ciąży
3. 33. tydzień ciąży – ból w dole brzucha – kiedy może być niebezpieczny?
4. Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży a poród przedwczesny
5. Ból brzucha w 33. tygodniu ciąży a poronienie
6. Ból podbrzusza w 33 tc a bóle porodowe

Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży świadczy o przygotowaniach macicy do porodu

Ból brzucha w 33 tygodniu ciąży to dolegliwość, na którą skarży się wiele przyszłych mam. Bolesność wynika z postępującego rozciągania się macicy, która coraz bardziej naciska na okoliczne narządy. Jako silny ból podbrzusza w 33. t.c. mogą być odczuwane także skurcze Braxtona Hicksa — ich zadaniem jest przygotowanie organizmu do porodu [1].

33. tydzień – ból jak na okres to niejedyne dolegliwości na tym etapie ciąży

Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży to nie jedyny objaw, jaki może wystąpić na tym etapie ciąży. Na trzeciego trymestru ciąży typowe bowiem jest nasilenie intensywności dolegliwości takich jak: ból kręgosłupa, skurcze w nogach, trudności w oddychaniu czy też zgaga.

Zobacz również: Ciąża mnoga jako ciąża wysokiego ryzyka

33. tydzień ciąży – ból w dole brzucha – kiedy może być niebezpieczny?

Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży sam w sobie nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Dopiero kiedy zauważono inne nietypowe objawy, na przykład krwawienie z dróg rodnych lub zmniejszenie aktywności dziecka, albo kiedy ból jest tak silny, że kobieta nie może normalnie funkcjonować, nie należy zwlekać, tylko trzeba udać się do lekarza.

Niebezpieczny może być ból brzucha w ciąży wynikający z częściowego lub całkowitego odklejenia się łożyska. Konsekwencje przedwczesnego oddzielenia się łożyska to między innymi: duża utrata krwi oraz niedotlenienie dziecka [2]. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Ryzyko odklejenia się łożyska wzrasta, kiedy kobieta choruje na nadciśnienie tętnicze [2].

Gdy kobieta odczuwa w 33 tygodniu ciąży ból w dole brzucha oraz wykryto u niej białkomocz, to oznaka, że ciąża jest zagrożona stanem przedrzucawkowym. Najważniejsze czynniki ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego to [3]:
• choroby autoimmunologiczne,
• cukrzyca typu 1,
• cukrzyca typu 2,
• nadciśnienie przewlekłe,
• nadciśnienie w obecnej ciąży,
• przewlekłe choroby nerek.

Ponieważ ciężkim powikłaniem stanu przedrzucawkowego jest rzucawka (napad drgawek toniczno-klonicznych), w przypadku jego wykrycia zalecana jest hospitalizacja i monitorowanie stanu zdrowia ciężarnej aż do końca ciąży.

Inne zagrożenia, które może zwiastować ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży to [4]:
• kolka nerkowa – leczenie kolki nerkowej w ciąży opiera się na lekach rozkurczowych i przeciwbólowych, które są bezpieczne dla płodu. Zalecane są także domowe metody – nawadnianie organizmu, stosowanie ciepłych okładów oraz spacery. W większości przypadków organizm jest w stanie wydalić podłogi samoistnie i nie jest konieczna hospitalizacja [5],
• zapalenie trzustki – leczenie zapalenia trzustki w ciąży polega nawadnianiu organizmu, wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych oraz podawaniu leków przeciwbólowych. W cięższych przypadkach kobieta może wymagać również żywienia dojelitowego i pozajelitowego [6],
• zapalenie wyrostka – ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest zawsze wskazaniem do leczenia operacyjnego. Wycięcie wyrostka robaczkowego jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu, natomiast wybór konkretnej techniki operacyjnej zależy od wieku ciążowego [7],
• zatrucie pokarmowe – leczenie infekcji układu pokarmowego ciężarnej ma zwykle charakter objawowy. Jeśli zatrucie ma łagodny przebieg, wystarczy doustnie uzupełniać płyny oraz przestrzegać lekkostrawnej diety. Dopiero gdy zatrucie grozi odwodnieniem dużego stopnia lub wstrząsem, wskazana jest hospitalizacja [8].

Zobacz również: Hipoglikemia a ciąża

Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży a poród przedwczesny

Silny ból brzucha w 33. tygodniu ciąży, któremu towarzyszy krwawienie z dróg rodnych, może zwiastować poród przedwczesny, Na szczęście lekarze znają sposoby na zmniejszenie ryzyka porodu przedwczesnego. Należą do nich na przykład: zastosowanie dopochwowo progesteronu lub założenie pessaru szyjkowego [9].

Ból brzucha w 33. tygodniu ciąży a poronienie

Gdy kobieta odczuwa w 33. tygodniu ból jak na okres, któremu towarzyszy silne krwawienie, zwykle oznacza to poród przedwczesny, a nie poronienie. Do większości poronień dochodzi bowiem w pierwszym trymestrze ciąży. Najczęstsze przyczyny poronienia samoistnego to: choroby autoimmunologiczne, infekcje wirusowe lub bakteryjne, nieprawidłowości w budowie macicy, wady genetyczne zarodka oraz zaburzenia hormonalne [10].

Ból podbrzusza w 33 tc a bóle porodowe

Ból brzucha w 33. tygodniu ciąży można pomylić ze skurczami porodowymi. W przeciwieństwie jednak do skurczy porodowych, skurcze Braxtona Hicksa mają łagodny charakter. Pojawiają się one nieregularnie, trwają krótko i ustępują po zmianie pozycji ciała [1]. Skurcze przepowiadające nie prowadzą do otwierania szyjki macicy i nie nasilają się z czasem, nie towarzyszą im również objawy charakterystyczne dla zbliżającego się porodu, takie jak odejście wód płodowych lub wydalenie czopu śluzowego [11].


Źródła:

1. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/braxton-hicks-contractions

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/odklejenie-sie-lozyska-dlaczego-jest-niebezpieczne

3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/75579,stan-przedrzucawkowy-i-rzucawka

4. https://podyplomie.pl/medical-tribune/23884,ciezarna-gdy-przychodzi-do-lekarza-z-bolem

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/kolka-nerkowa-w-ciazy-objawy-i-leczenie

6. http://www.czytelniamedyczna.pl/6504,choroby-trzustki-u-kobiet-w-ciazy.html

7. Adamczyk-Gruszka O. et al. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży pojedynczej i mnogiej — opis dwóch przypadków. Studia Medyczne 29 (1): 83-87 (2013)

8. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/101687,czy-infekcja-ukladu-pokarmowego-moze-zagrazac-ciazy

9. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/porod-przedwczesny-czy-mozna-mu-zapobiec

10. https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/poronienia-dramat-ktoremu-mozna-zapobiec

11. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jak-odroznic-skurcze-przepowiadajace-od-porodowych-aa-fS7Z-gktH-UeYJ.html

 

Oceń

Data publikacji: 07/06/2022, Data aktualizacji: 15/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *