Hipoglikemia a ciąża

hipoglikemia w ciąży

Hipoglikemią nazywa się zbyt niskie stężenie glukozy we krwi. Jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu pacjenta. Hipoglikemia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży oraz ich dziecka. Przyszłe mamy powinny więc regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi.

jesteś w ciąży

Spis treści:

1. Czym jest hipoglikemia?
2. Hipoglikemia – objawy
3. Hipoglikemia w ciąży
4. Hipoglikemia – jak reagować?
5. Często zadawane pytania

Czym jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to zbyt niski poziom cukru we krwi. Mówi się o niej, jeśli poziom cukru wyniesie mniej niż 70 mg na decylitr.

Najczęściej do hipoglikemii dochodzi u osób chorych na cukrzycę. Powodować ją może niespożycie posiłku po wstrzyknięciu insuliny czy zbyt duża przerwa czasowa między wstrzyknięciami. U osób niechorujących na cukrzycę przyczyną hipoglikemii może być choroba wątroby, niedobory hormonalne czy zaburzenia odżywiania.

Hipoglikemia – objawy

Hipoglikemia najczęściej objawia się poprzez:

• Potliwość
• Przyspieszoną akcję serca
• Ogólne osłabienie
• Silny głód
• Nudności i wymioty
• Niepokój
• Drżenie rąk
• Poszerzenie źrenic

Ciężka hipoglikemia może prowadzić także do śpiączki, a nawet zgonu pacjenta.

Zobacz również: Aparat ortodontyczny a ciąża

Hipoglikemia w ciąży

Hipoglikemia może pojawić się również w ciąży. Jest to bardzo niebezpieczny stan dla przyszłej mamy i jej dziecka. Hipoglikemia może doprowadzić do małogłowia oraz makrosomii płodu, czyli urodzenia dziecka zbyt dużego jak na dany wiek płodowy.

Hipoglikemia w ciąży zazwyczaj pojawia się od 2 do 4 godzin po posiłku. Jest to tzw. hipoglikemia reaktywna. Pojawia ona się zazwyczaj u ciężarnych z cukrzycą ciążową. Może ona jednak wystąpić także u pozostałych kobiet w ciąży. Najczęściej jest tak w przypadku kobiet, które nie jedzą regularnie posiłków, pomijają śniadania lub nie stosują zbilansowanej diety.

Hipoglikemia w ciąży często jest bezobjawowa. Każda przyszła mama musi więc regularnie kontrolować poziom cukru we krwi. Dzięki temu możliwa będzie szybka reakcja.

Zobacz również: Badania prenatalne a ciąża bliźniacza

Hipoglikemia – jak reagować?

Hipoglikemia to bardzo niebezpieczny stan, dlatego chory powinien reagować jak najszybciej. Powinien on w takiej sytuacji podjąć następujące kroki:

• Za pomocą glukometru oznaczyć stężenie glukozy we krwi
• Spożyć węglowodany proste, zawierające przynajmniej 10g glukozy np. zjeść łyżeczkę cukru lub wypić szklankę coli
• Po około 15 minutach warto ponownie oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Dowiemy się dzięki temu, czy jej poziom wzrósł
• Spożyć węglowodany złożone np. kanapkę z serem

Często zadawane pytania

1. Czym jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to stan, w którym dochodzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi.

2. Jakie się objawy hipoglikemii w ciąży?

Hipoglikemia u ciężarnych objawia się tak samo, jak u pozostałych osób. Pojawić może się więc silny głód, przyspieszona akcja serca oraz nudności i wymioty.

3. Przyczyny hipoglikemii w ciąży

U kobiet z cukrzycą w ciąży hipoglikemię może wywoływać brak posiłku po podaniu insuliny, zbyt niska kaloryczność posiłku po wstrzyknięciu lub zbyt długa przerwa między wstrzyknięciami.

W przypadku ciężarnych niechorujących na cukrzycę, hipoglikemię wywoływać może brak regularnych posiłków, nieodpowiednio zbilansowana dieta czy pomijanie śniadań.

4. Postępowanie w przypadku wystąpienia hipoglikemii w ciąży

Ciężarne powinny regularnie kontrolować stężenie cukru we krwi. Jeśli glukometr wykaże hipoglikemię, to kobieta powinna jak najszybciej zjeść węglowodany proste. Po wzroście glukozy należy spożyć węglowodany złożone.

jesteś w ciąży

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 01/03/2022, Data aktualizacji: 20/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *