Termin porodu

Termin porodu

Termin porodu najpewniej wylicza lekarz podczas USG między 11. a 14 tygodniem ciąży. Można spróbować zrobić to również samemu wcześniej, posługując się datą ostatniej miesiączki lub przewidywaną datą zapłodnienia. Warto zdawać sobie sprawę, że termin porodu to jedynie data przybliżona.

Spis treści:

  1. Termin porodu – wyznaczenie przez lekarza
  2. Termin porodu na podstawie daty zapłodnienia
  3. Termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki
  4. Termin porodu z badań prenatalnych
  5. Który termin porodu brać pod uwagę?
  6. Czy termin porodu może się zmienić?

Termin porodu – wyznaczenie przez lekarza

Na pierwszej wizycie lekarz wyznacza przewidywany termin porodu na podstawie wywiadu. Pyta on najczęściej o datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu. W czasie USG wykonywanego między 11. a 14 tygodniem ciąży zostaje wyznaczony natomiast termin, który sprawdza się w stosunkowo dużej liczbie przypadków.

Ginekolog mierzy podczas badania CRL dziecka (długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli jego długość od czubka głowy do pupy), co pozwala określić wiek ciąży. Dane wprowadzane są do programu, który wylicza termin porodu. Wyznaczenie terminu porodu w czasie USG pozwala uzyskać dokładniejszy wynik szczególnie u kobiet o nieregularnych cyklach miesiączkowych. W pierwszym trymestrze ciąży dzieci rozwijają się bowiem podobnie, a więc długość ich ciała nie różni się.

Termin porodu na podstawie parametru CRL wyliczyć można tylko do 10 tygodnia ciąży. Później lekarz określić może go na podstawie innych parametrów np. wymiaru móżdżku (TCD), główki (BPD). Pomiar CRL na późniejszym etapie ciąży po prostu przestaje być wiarygodny, dlatego nie powinniśmy z niego korzystać do obliczenia daty spodziewanego rozwiązania.

Termin porodu na podstawie daty zapłodnienia

Długość ciąży to średnio 266 dni od daty zapłodnienia. Do zapłodnienia może dojść natomiast wyłącznie w fazie owulacji, która przebiega najczęściej ok. 14 dni od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego (przy regularnych cyklach). Znając datę zapłodnienia łatwo więc wyliczyć przewidywany termin porodu.

Najczęściej jednak tę datę ustala się jedynie w przybliżeniu, ponieważ plemniki zdolne są do przeżycia w organizmie kobiety ok. 5 dni, a komórka jajowa – 48 godzin. Z tego względu data zapłodnienia nie zawsze pokrywa się z datą stosunku. Samodzielne wyznaczenie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia nie jest możliwe, kiedy kobieta nie zna momentu zajścia w ciążę.

Termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki

Najpierw należy przypomnieć sobie datę pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego, a następnie dodać ok. 7 dni. Do otrzymanej daty dodaje się natomiast 9 miesięcy kalendarzowych. Wyznaczony termin będzie jedynie przybliżony, a w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach może w ogóle się nie sprawdzić.

Termin porodu z badań prenatalnych

Wiele kobiet słyszy, że ich termin porodu zostanie potwierdzony w badaniach prenatalnych. Jest to częściowo prawda, a częściowo mit. Jedynym badaniem prenatalnym, na podstawie którego możliwe jest wyliczenie terminu porodu, jest badanie USG. W innych testach diagnostycznych nie ma takiej możliwości.

Badania prenatalne nie są wykonywane w celu wyliczania terminu porodu, a w celu diagnostyki wad wrodzonych u dziecka. Dzięki niektórym z nich możemy także poznać płeć dziecka. Takim badaniem jest NIFTY pro. Jeśli chodzi o datę rozwiązania, to powinniśmy brać pod uwagę termin porodu z USG lub wyliczony na podstawie ostatniej miesiączki.

Który termin porodu brać pod uwagę?

Zarówno termin porodu z USG, jak i ten wyliczany na podstawie daty ostatniej miesiączki są wiarygodne. W przypadku regularnych cyklów najczęściej się one pokrywają z różnicą +/- kilku dni. Możemy więc w takiej sytuacji brać pod uwagę oba terminy. Dziecko prawdopodobnie i tak nie przyjdzie na świat w wyliczonej dacie. Większość dzieci woli pojawić się na świecie trochę wcześniej lub trochę później. Przyjmuje się, że maluch powinien urodzić się w przedziale od dwóch tygodni od wyznaczonej daty do dwóch tygodni po niej.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych. W takiej sytuacji termin porodu wyliczony na podstawie daty ostatniej miesiączki może nie być do końca wiarygodny. Kobiety z nieregularnymi cyklami powinny więc sugerować się terminem wyliczonym podczas badania USG.

Czy termin porodu może się zmienić?

Termin porodu z USG wyznaczony podczas pierwszej wizyty lekarskiej jest niezmienny. Na tej podstawie lekarz wylicza wiek ciąży, do którego odnosi się podczas każdej kolejnej konsultacji. Dzięki temu może monitorować, czy dziecko na pewno rozwija się prawidłowo, czy może tempo jego rozwoju jest zbyt wolne.
Dowiedz się więcej:

Zobacz też:


Aktualizacja 6 lipca 2023 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 07/04/2023, Data aktualizacji: 06/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *