Cierpisz na bóle stawów? To może być hemochromatoza!

bóle stawów

Hemochromatoza – choroba, która polega na nadmiernym odkładaniu się żelaza w tkankach, m.in. stawach – może powodować właśnie tego typu bóle. Jeśli więc podejrzewasz u siebie reumatoidalne zapalenie stawów lub szukasz przyczyny bólu stawów, sprawdź, jakie jeszcze objawy ma hemochromatoza, jak ją diagnozować i leczyć.

Hemochromatoza dotyczy 3,8 miliona Polaków

Aż tylu z nas ma minimum jedną z mutacji odpowiedzialnych za to schorzenie. Tymczasem hemochromatoza może poważnie uszkodzić organy, w tym właśnie stawy, a co więcej – zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby aż 200 razy!

Dlaczego? Choroba polega na nieprawidłowym metabolizmie żelaza, które nadmiernie przyswaja się z jedzenia czy suplementów. Następnie, pod postacią hemosyderyny, odkłada się w tkankach i zaburza ich pracę. Stawy, wątroba, trzustka – m.in. te organy zostają uszkodzone, co w konsekwencji prowadzi do nieprzyjemnych objawów i niebezpiecznych powikłań. Pierwsze objawy choroby to właśnie bóle stawów oraz ich zwyrodnienia, podwyższony poziom żelaza we krwi, zmęczenie, bóle brzucha, osłabienie czy powiększenie wątroby.

Później są one jeszcze poważniejsze i mogą być to np.: cukrzyca, nadciśnienie, spadek libido, wczesna menopauza, kłopoty z potencją, zaburzenia rytmu serca, niepłodność, plamy pigmentacyjne i marskość wątroby.

Czy to hemochromatoza? Diagnostyka obejmuje test DNA

I najlepiej wykonać go od razu, jeśli zauważysz u siebie objawy i zbyt wysokie stężenie żelaza we krwi. Dlaczego? Szybka diagnostyka jest w tym przypadku kluczowa, ponieważ nieleczona hemochromatoza w ciągu 5 lat zwiększa ryzyko śmierci o 60%.

Tymczasem diagnostyka trwa średnio 10 lat, ponieważ często podejrzewa się inne schorzenia. Przykładowo, jeśli masz bóle i zwyrodnienia, możesz podejrzewać reumatoidalne zapalenie stawów. Test DNA to jedyny sposób, żeby przekonać się, czy to nie przypadkiem niebezpieczna hemochromatoza.

hemochromatoza

REKLAMA

Leczenie hemochromatozy to przede wszystkim upusty krwi

Które zaraz po diagnozie wykonuje się ok. 1-2 razy w tygodniu, żeby unormować poziom żelaza we krwi. Tak częste upusty wykonuje się właśnie do ustabilizowania tego pierwiastka, by następnie powtarzać je co kilka miesięcy.
Pamiętaj, że im szybsza diagnoza, tym szybsze możliwe będzie rozpoczęcie terapii. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych powikłań i zwiększysz szansę na długie i zdrowsze życie!

Czytaj więcej: Hemochromatoza – przyczyny, objawy i leczenie

hemochromatoza


Oceń

Data publikacji: 31/07/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *