Zespół policystycznych jajników - Badania prenatalne.pl Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Zespół policystycznych jajników – diagnostyka i leczenie

zespół policystycznych jajników

Aktualizacja 7 marca 2018 r.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to najczęstsza przyczyna niepłodności. Polega na pojawieniu się zaburzeń hormonalnych u kobiety, które powodują m.in. kłopoty z owulacją, obecność zbyt dużej ilości androgenów oraz cysty na jajnikach. Przy PCOS kobieta ma nieregularne miesiączki, mogą pojawić się nadmierne owłosienie czy trądzik.

Zespół policystycznych jajników – na czym polega?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) polega na obecności nieprawidłowości związanych z hormonami – zbyt dużego stężenia LH i wahań FSH. Z tego powodu w jajnikach produkowanych jest za wiele małych i niedojrzałych pęcherzyków Graafa, które nie uwalniają komórek jajowych, a obumierają. 

W konsekwencji nie może powstać ciałko żółte poziom progesteronu we krwi nie wzrasta przy równoczesnym nadmiarze androgenów (hormonów męskich). Skutkuje to  brakiem owulacji zatem niemożliwe jest zapłodnienie. Co więcej, obumarłe pęcherzyki osadzają się w jajnikach, tworząc małe torbiele – cysty.

Zespół policystycznych jajników – objawy i przebieg

Głównym objawem choroby są nieregularne miesiączki – mogą pojawiać się nawet co 3-4 miesiące, długie cykle miesięczne (35-40 dni) lub bardzo skąpe krwawienia. Pojawia się także tycie (głównie w talii), często zupełnie niezwiązane z ilością spożywanych kalorii.

Z powodu nadmiaru męskich hormonów przy PCOS wiele kobiet skarży się również na nadmierne owłosienie czyli hirsutyzm, zwłaszcza na twarzy, plecach udach czy w okolicach bikini.

Jednocześnie kobiety skarżą się na przerzedzenie włosów na głowie, w tym zakola. Choroba objawia się też pojawieniem trądziku na twarzy, klatce piersiowej i plecach, nadciśnieniem czy podwyższonym poziomem cukru we krwi. Jeśli kobieta stara się o dziecko, przy PCOS jest to bardzo utrudnione, a na USG widoczne są torbiele na jajnikach.

Zobacz też: Oznaki ciąży – jak rozpoznać ciążę?

Zespół policystycznych jajników – diagnostyka

Przy problemach z zajściem w ciążę, nieregularnych miesiączkach i innych objawach PCOS powinno się jak najszybciej zgłosić do lekarza ginekologa-endokrynologa.  Specjalista zleci realizację badań krwi, które pozwolą sprawdzić badanie hormonów oraz USG przezpochwowe. Dzięki temu stwierdzi obecność lub brak torbieli i będzie mógł postawić właściwą diagnozę.

Zespół policystycznych jajników – leczenie

Leczenie zespołu policystycznych jajników najlepiej rozpocząć od razu po stwierdzeniu choroby. To istotne szczególnie u młodych kobiet, które chcą zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Im szybciej zostanie rozpoczęta terapia, tym łatwiej będzie uregulować organizm i począć dziecko. Najczęściej leczenie polega na terapii hormonalnej czyli przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Należy jednak pamiętać, że jest choroba, która będzie towarzyszyć całe życie.  

Przy PCOS istotne jest także zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz rzucenie palenia papierosów, ponieważ te dwa czynniki zwiększają produkcję androgenów. Warto także zbadać się w kierunku insulinoodporności, która często towarzyszy przy PCOS i utrudnia schudnięcie. 

Przeczytaj również: Badanie genu MTHFR – na czym polega i kiedy warto je wykonać?


 

Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Data publikacji: 03/01/2017, Data aktualizacji: 17/05/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?