Oznaki ciąży - jak rozpoznać? [INFOGRAFIKA] badaniaprenatalne.pl

Oznaki ciąży [INFOGRAFIKA]

Oznaki ciąży

Zanik miesiączki, tkliwość piersi, poranne mdłości… To najpowszechniejsze pierwsze oznaki ciąży. Często pojawiają się także senność, obniżenie nastroju i ogólne rozdrażnienie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że każdy organizm jest inny i może reagować na ten stan odrobinę inaczej.

Pierwsze oznaki ciąży: zanik miesiączki i krwawienie implantacyjne

Najczęściej pierwszą oznaką ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Jeśli cykl jest regularny, a kobieta obserwuje organizm, jest to zwykle proste do wychwycenia. W niektórych przypadkach (szczególnie przy cyklach nieregularnych lub gdy kobieta nie spodziewa się ciąży) miesiączka może zostać pomylona z krwawieniem implantacyjnym, czyli jednym z objawów ciąży. Pojawia się ono wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy – kilka dni przed spodziewaną datą miesiączki. Krwawienie to jest jednak krótsze niż okres, nie towarzyszą mu bóle podbrzusza i może mieć również formę plamienia. Warto jednak pamiętać, że samo zatrzymanie lub opóźnienie krwawienia nie zawsze musi oznaczać ciążę. Może być związane m.in. z długotrwałym stresem, zmianą klimatu, problemami hormonalnymi czy nawet przeziębieniem.

Przeczytaj też: Pierwsza wizyta u lekarza podczas ciąży

Inne oznaki ciąży to np. tkliwość piersi czy mdłości

Na bardzo wczesnym etapie ciąży wiele kobiet obserwuje bolesność i tkliwość piersi – podobnie jak w czasie napięcia przedmiesiączkowego. Później piersi zaczynają się powiększać, a brodawki ciemnieć. Co więcej, jedną z pierwszych oznak ciąży (ok. 4-5 tygodni po zapłodnieniu) jest też częste oddawanie moczu – przez nerki zaczyna przepływać więcej krwi, a dodatkowo macica powiększa się i uciska pęcherz. Na początku ciąży pojawiają się również mdłości – zwykle poranne, jednak mogą trwać cały dzień. Często ich konsekwencją są wymioty.

Oznaki ciąży związane z nastrojem i samopoczuciem

Już po tygodniu od zagnieżdżenia się zarodka pojawiają się zmęczenie i osłabienie oraz nadmierna senność. Wiążą się zarówno z wysokim stężeniem progesteronu, jak i obniżonym poziomem cukru i podwyższonym ciśnieniem. Te wahania w organizmie mogą prowadzić też do omdleń czy zawrotów głowy. Podwyższony poziom beta hCG powoduje natomiast nadwrażliwość na zapach. Co więcej, wiele kobiet skarży się również na obniżone samopoczucie czy wahania nastrojów oraz brak apetytu – najczęściej spowodowany mdłościami czy właśnie wrażliwością na zapachy.

Pierwsze objawy ciazy

Zobacz również: USG  w ciąży

.

Data publikacji: 20/12/2016, Data aktualizacji: 19/08/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA