Jak rozpoznać ciążę?

jak rozpoznać ciążę

Wpis sponsorowany

Znasz prawie wszystkie objawy ciąży i twierdzisz, że bez problemu rozpoznasz u siebie  błogosławiony stan. Nie ma nic bardziej mylnego.  Takie same sygnały, jak przy ciąży organizm może wysyłać sygnalizując różne zaburzenia  zdrowotne.

Jak rozpoznać ciążę? Objawy ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży są trudne do wykrycia bez przeprowadzenia odpowiednich badań. Może się zdarzyć że:

  • Masz zatrzymanie miesiączki. Tego typu zaburzenia możesz mieć z najróżniejszych Mogły je wywołać stres lub hormonalne zawirowania.
  • Bolą cię piersi. To również może mieć podłoże hormonalne.
  • Masz powiększony brzuch. Często spowodowane jest to  nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych lub  obecnością guzów. W czasie ciąży brzuch zaczyna być widoczny dopiero w 12-14 tygodniu ciąży
  • Często oddajesz mocz. Może być to przyczyną stanu zapalnego pęcherza.
  • Odczuwasz w brzuchu ruchy. Pojawiają się one u przyszłej matki dopiero około 18 tygodnia. Wcześniejsze odgłosy, wydobywające się  z brzucha  zazwyczaj  związane są z pracą jelit.
  • Odczuwasz zmęczenie, senność i  brak koncentracji. To objawy towarzyszące  nie tylko  ciąży. Powodują je m.in.  przemęczenie, problemy z ciśnieniem i wiele innych przyczyn.
  • Odczuwasz mdłości. Przy ciąży mogą się one pojawiać między 2 a 8 tygodniem ciąży, ale mogą one być wynikiem niestrawności.
  • Masz wzmożony apetyt, różne zachcianki lub niechęć do pewnych potraw.  Takie objawy mogą się pojawiać w pierwszy trymestrze ciąży, ale również mogą być spowodowane wieloma innymi czynnikami.

Domowy test ciążowy

Jak widać sygnały wysyłane przez organizm  nie wskazują  jednoznacznie na ciąże. Żeby się jednak  o tym przekonać zrób  test ciążowy. Domowy test kupisz w aptece lub większej drogerii. Jego diagnoza opiera się na wykryciu w moczu gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Pojawia się on we krwi  i jest wydalany z moczem od momentu zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy. Jego stężenie rośnie.  Ciąża możesz wykryć przy pomocy testu między dziesiątym a dwudziestym dniem od zapłodnienia. Zależy to od czułości testu i ilości hormonu w moczu. Domowy test jest  już pewnym gwarantem, chociaż nie do końca. Nie jest one nieomylny i czasem może zafałszować wynik.  Test ciążowy możesz  również wykonać w laboratorium. Badanie moczu daje wyniki po kilku godzinach, a ciąże możesz wykryć już 7 do 10 dni po zapłodnieniu.

Jak lekarz stwierdza ciążę: badanie krwi i USG

Najczulszy test laboratoryjny wykonasz badając krew. Pomiar stężenia hCG  wykrywa ciąże już w 7 dni po zapłodnieniu. Badając krew możesz dowiedzieć się o wieku ciąży. Czy nie jest ona pozamaciczna i nie występują jakieś nieprawidłowości z nią związane.  Badanie USG stwierdza ciąże 4 do 6 tygodni po zapłodnieniu. Wtedy podczas badanie można dostrzec pęcherzyk płodowy lub embrion, a około 10 tygodnia usłyszeć bicie serca płodu.

logo_familie_duze (2)Autor: www.familie.pl

Zdjęcie: ©coolfonk/Depositphotos.com

 


Oceń

Data publikacji: 13/06/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *