Co możesz zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

urodzić zdrowe dziecko

Aktualizacja: 19 kwietnia 2018 r. 

Pragniesz urodzić zdrowe dziecko. Już teraz wyobrażasz sobie jego przyszłość, jak będzie wyglądało, jak dasz mu na imię, do której szkoły pójdzie. Jesteś gotowa zrobić wszystko, aby to zrealizować. Jednak prawdziwa troska o maluszka rozpoczyna się jeszcze nim dojdzie do zapłodnienia! 

Dlaczego, aby urodzić zdrowe dziecko, potrzebny jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to substancja, która należy do witamin z grupy B. Jest dla nas bardzo ważna, szczególnie w okresie poprzedzającym ciążę i podczas samej ciąży, ponieważ bierze udział w wielu istotnych procesach metabolicznych, jak np. synteza DNA i aminokwasów niezbędnych w tworzeniu osłonki tłuszczowej, czyli mielinizacji włókien nerwowych.

Na co najmniej trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę powinnaś zacząć przyjmować kwas foliowy, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko powstania wady cewy nerwowej u dziecka o 75%!

W związku z tym, jeśli dopuścimy do niedoboru kwasu foliowego oraz witaminy B12, narazimy dziecko, które nosimy pod sercem, na upośledzenie produkcji osłonki tłuszczowej. W efekcie dojdzie do zakłócenia w procesie zamykania się cewy nerwowej.

jakie badania przed ciążą

Kwas foliowy w ciąży odpowiada za prawidłowy wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa także na system nerwowy oraz mózg rozwijającego się dziecka. Ma również pozytywne oddziaływanie na matkę – odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, miedzy innymi poprzez uczestnictwo w tworzeniu soków żołądkowych oraz zapewnia prawidłowe i sprawne działanie wątroby i jelit. Poza tym, pobudza procesy krwiotwórcze, zapobiega miażdżycy i anemii oraz chroni Twój organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).

Co to oznacza dla maluszka? Niedobór kwasu foliowego, który wpływa na zaburzenia syntezy DNA i aminokwasów spowodują trudności w formowaniu kręgosłupa i czaszki, które spełniają m.in. funkcję ochronną dla rdzenia kręgowego i mózgu. W efekcie tkanka nerwowa zostanie częściowo lub nawet całościowo odsłonięta.

Zobacz także: Jakie badania warto wykonać planując ciążę?

Jaki kwas foliowy przyjmować, aby urodzić zdrowe dziecko?

Czasem bywa tak, że przyjmowany standardowy kwas foliowy w ciąży może nie być wystarczający. Dzieje się tak m.in. w przypadku obniżonej aktywności reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR, która jest obecna nawet u połowy Polek [1]. Za nieprawidłowe działanie tego enzymu odpowiadają przede wszystkim warianty C677T i A1298C genu MTHFR. Niestety często bywają bagatelizowane, ponieważ nie dają widocznych objawów.

Kobiety planujące ciążę powinny przyjmować codzienne
400 μg kwasu foliowego z suplementu diety przez co najmniej
miesiąc przed zapłodnieniem. Suplementacja powinna być
kontynuowana do 3 miesiąca ciąży włącznie. Ze względu
na fakt, że nie wszystkie ciąże są planowane, zalecenie to powinno
objąć ogół kobiet w wieku rozrodczym [2].

Jeśli badania przed ciążą potwierdzą, że wariant C677T i A1298C genu MTHFR obecny jest także u Ciebie, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł dobrać odpowiednią dawkę i formę suplementacji. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [3].

Przed porodem warto też rozważyć wykonanie rozszerzonych genetycznych badań przesiewowych. Takie badanie pomoże  w przyszłości pomóc w uniknięciu takich konsekwencji jak słaba odporność dziecka, padaczka, niedorozwój,  choroby metaboliczne  czy pomoże znaleźć przyczyny autyzmu itp. Da odpowiedź na kilka kluczowych pytań takich jak czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepienia dziecka? Które składniki pożywienia trzeba bezwzględnie wyeliminować z jego diety? Czy dziecko może mieć objawy autystyczne związane z chorobą metaboliczną a jeśli tak jak można tego uniknąć? Czy dziecko jest narażone na padaczki a jeśli tak jak to zagrożenie wyeliminować lub zminimalizować? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź znajdują rodzice wykonujący test NOVA.

 

Przeczytaj też: Wskazania do badań prenatalnych


Źródła:

[1]  Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] Kapka-Skrzypczak, J. Niedźwiecka, M. Skrzypczak, A. Wojtyła, Kwas foliowy – skutki niedoboru i zasadność suplementacji, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 65-69.

[3] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


Oceń

Data publikacji: 20/02/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *