Wysoki poziom żelaza a Twoje zdrowie

wysoki poziom żelaza

Nie da się zaprzeczyć, że żelazo stanowi wyjątkowo cenny pierwiastek dla naszego organizmu, jednak warto pamiętać, że jego nadmiar może być niezwykle groźny dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom żelaza występuje u prawie 3,8 milionów Polaków i powoduje u nich wiele niepożądanych objawów.

Hemochromatoza czyli zbyt wysoki poziom żelaza

Hemochromatozą nazywamy chorobę o podłożu genetycznym, która powoduje, iż organizm człowieka magazynuje nadmiar żelaza. Za schorzenie odpowiada zmiana w genie HFE, który koduje białko służące do regulacji poziomu żelaza w organizmie. Uszkodzony gen nie jest w stanie kontrolować prawidłowego poziomu pierwiastka, a jego nadmiar stopniowo niszczy wewnętrzne narządy. Najbardziej narażone są m.in. serce, wątroba, trzustka oraz przysadka mózgowa.

Jakie są objawy hemochromatozy?

Wśród najpopularniejszych symptomów wysokiego poziomu żelaza możemy wyróżnić bóle brzucha, przewlekłe zmęczenie i osłabienie, a także obniżenie libido. Ponadto kobiety mogą doświadczyć przedwczesnej menopauzy, a mężczyźni impotencji. Warto zwrócić również uwagę na przypadki cukrzycy, której podłoża nie udało się do tej pory zidentyfikować.

W przypadku mężczyzn pierwsze objawy pojawiają się najczęściej około 40. roku życia. Kobiety natomiast mogą je zauważyć nieco później – około 50. roku życia. Jest to związane z występowaniem menstruacji, dzięki której przez lata pozbywają się one nadmiaru żelaza wraz z krwią.

Wykrywanie i leczenie hemochromatozy

Jeśli podejrzewamy, że za nasze problemy zdrowotne może odpowiadać właśnie zbyt wysoki poziom żelaza najlepiej będzie potwierdzić przypuszczenia poprzez wykonanie badania genetycznego. Testy DNA gwarantują pewny wynik, który pozwoli rozwiać nasze wątpliwości raz na zawsze. Z kolei znając diagnozę, lekarz będzie mógł zaproponować nam odpowiednie leczenie, które przywróci poziom żelaza w naszym organizmie do prawidłowego pułapu. Wraz z regulacją poziomu tego pierwiastka, możliwe jest cofnięcie objawów jeśli szybko wykryjemy chorobę.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/09/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Jedna odpowiedź do “Wysoki poziom żelaza a Twoje zdrowie”

  1. Marysia Marysia pisze:

    Wysoki poziom żelaza to duży problem. Bardzo fajne informacje są na stronie https://hemochromatoza-badanie.pl/. Cała strona jest poświęcona problemami z żelazem. Dla tych co mają z tym problem to duże ułatwienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *