Choroby serca – ich przyczyną może być nadmiar żelaza!

Artykuł sponsorowany

Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca… Czy wiesz, że przyczyną problemów z układem krążenia może być nadmiar żelaza w organizmie [1]? Jeśli chcesz zachować serce w dobrej kondycji, przypilnuj więc, aby nie było go u Ciebie ani za dużo, ani za mało. Skąd właściwie bierze się nadmiar żelaza? Czy możemy jakoś bronić się przed zbyt wysokim poziomem żelaza? Tak! Najpierw musimy tylko znaleźć jego przyczynę.

Nadmiar żelaza w organizmie może być efektem błędów żywieniowych

Problem z nadmiarem żelaza może pojawić się, gdy spożywamy za dużo produktów bogatych w ten pierwiastek. Sporo żelaza znajduje się m.in. w czerwonym mięsie (żelazo pochodzenia zwierzęcego jest najlepiej przyswajalne), zielonych warzywach, jajach, orzechach czy natce pietruszki. Jedząc te produkty spożywcze w dużych ilościach możemy narazić się na nadmiar żelaza w organizmie, zwłaszcza gdy dodatkowo suplementujemy jeszcze witaminę C, poprawiającą jego wchłanianie.

Samą dietą trudno jest jednak przedawkować żelazo. Codziennie w pożywieniu przyjmujemy go ok. 10 mg, z czego przyswajać będzie się zaledwie 1 mg. Znacznie częstszą przyczyną nadmiaru żelaza w organizmie jest choroba genetyczna – hemochromatoza.

Hemochromatoza – czym jest to schorzenie?

Hemochromatoza jest chorobą o podłożu genetycznym prowadzącą do nadmiernego gromadzenia się żelaza w organizmie. W porównaniu z innymi schorzeniami uwarunkowanymi genetycznie hemochromatoza występuje dość często. Średnio choruje na nią 1 na 200 osób [2]. Ze względu na mało specyficzne i bardzo różnorodne objawy rzadko diagnozuje się ją na wczesnym etapie rozwoju, a niestety tylko wtedy można ją skutecznie leczyć.

Nieleczona hemochromatoza uszkadza nie tylko serce i układ krwionośny, ale też wątrobę, trzustkę (pojawia się cukrzyca), stawy, gonady i przysadkę mózgową (choroba może być przyczyną niepłodności). Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia obniżającego poziom żelaza w organizmie jest najważniejsze, jeśli chcemy jeszcze mówić o szansie na poprawę zdrowia.

Jak nadmiar żelaza wpływa na układ krążenia?

Żelazo przede wszystkim bardzo obciąża serce. Tworzące się złogi żelaza prowadzą do zwłóknienia mięśnia sercowego i w konsekwencji do jego uszkodzenia. Uszkodzeniu ulga też DNA komórek serca, przez co narząd przestaje działać prawidłowo. Następstwem gromadzenia się żelaza w sercu w przebiegu hemochromatozy jest kardiomiopatia rozstrzeniowa oraz kardiomiopatia restrykcyjna.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa zmienia budowę serca – narząd ten powiększa się, a jego ściany robią się cieńsze. Wydolność serca spada, narząd nie jest już w stanie przepompować tyle krwi, ile trzeba. W kardiomiopatii restrykcyjnej serce traci z kolei swoją elastyczność, jest dużo mniej podatne na rozciągnie. Nieleczona kardiomiopatia restrykcyjna, podobnie jak rozstrzeniowa, prowadzi do niewydolności krążenia. Obie kardiomiopatie są bardzo niebezpieczne i wywołują liczne objawy: powodują m.in. duszności, obrzęki kończyn dolnych oraz zaburzenia rytmu serca.

Jak sprawdzić, czy problemy z sercem są spowodowane nadmiarem żelaza?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie parametrów gospodarki żelazem (ferrytyna, WST, TIBC) oraz badanie genetyczne na obecność mutacji w genie HFE. Na podstawie takiego zestawu badań lekarz będzie mógł potwierdzić hemochromatozę lub wykluczyć ją jako możliwą przyczynę problemów z sercem.

Na ratunek sercu – jak leczy się hemochromatozę?

Leczenie hemochromatozy polega na obniżaniu poziomu nagromadzonego w organizmie żelaza. Odbywa się to poprzez regularne upusty krwi. W ten sposób można poprawić kondycję serca i wydolność krążeniową. Leczenie zwiększa też szansę na uniknięcie zawału serca, zwyrodnienia stawów, cukrzycy oraz nowotworu wątroby.

Więcej informacji

Chcesz wiedzieć więcej o hemochromatozie? Napisz na lub zadzwoń pod numer telefonu 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym

Autor: www.testDNA.pl

Źródła:

[1] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.

[2] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 05/06/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *