Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?Badaniaprenatalne.pl

Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

wymaz z policzka czy krew

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np. badania kariotypu) nie ma konieczności pobierania krwi. To zapewnia większe możliwości – m.in. związane z miejscem pobrania próbek – a także wpływa na pewność realizowanego badania. Wymaz z policzka czy krew? Oto 3 punkty, które pokazują, dlaczego warto wykorzystać wymaz, jeśli tylko jest taka możliwość!

Wymaz z policzka czy krew? Pewność wyniku

Coraz więcej osób korzysta z transfuzji krwi czy przeszczepu szpiku. Przed wykonaniem badań krwi (nawet tych rutynowych jak morfologia) rzadko jesteśmy pytani o te zabiegi – nie mając świadomości, że mogą mieć wpływ na wynik. W jaki sposób? Przez jakiś czas po przeszczepie czy transfuzji komórki dawcy mogą znajdować się w organizmie biorcy!

Dużo pisze się o tym w kontekście spraw kryminalnych, ale znaczenie ma to również dla wyników m.in. badania w kierunku celiakii, trombofilii czy hemochromatozy. Istnieje możliwość uzyskania rezultatu dotyczącego osoby, która przekazała nam szpik czy krew… To dlatego wymaz z policzka jest pewniejszą metodą, szczególnie w takich sytuacjach – DNA dawcy zwykle nie może się w nim znaleźć.

Niektóre osoby uważają ponadto, że krew da pewniejszy wynik – to nieprawda. W każdej komórce naszego ciała DNA jest zwykle identyczne, dlatego nie ma znaczenia, jaka próbka zostanie wykorzystana. A jeśli lekarz mówi, że lepiej wykorzystać krew? To znaczy, że prawdopodobnie ma niewielkie doświadczenie w badaniach genetycznych.

Zobacz też: Badanie na trombofilię wrodzoną i genu MTHFR [RECENZJA]

Wymaz z policzka czy krew? Stabilność próbki

Prawidłowo pobrany wymaz z policzka jest stabilny bardzo długo – nawet kilka tygodni lub więcej. Na zdatność próbki najczęściej nie ma wpływu też temperatura (zbyt niska czy zbyt wysoka). To pozwala długo przechowywać taki materiał i transportować go nawet kilka dni. Pacjenci mają więc możliwość zlecenia badania w Polsce nawet z zagranicy.

Krew musi być natomiast przetransportowana do laboratorium najczęściej w ciągu 72 godzin. Jest też bardziej podatna na czynniki zewnętrzne (m.in. właśnie temperaturę) czy niewłaściwe zabezpieczenie.

Wymaz z policzka czy krew? Pobranie próbek

Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka jest szybkie, proste i komfortowe. Jest również całkowicie bezbolesne, dlatego nie ma problemu z pobraniem nawet u bardzo malutkich dzieci. Taki wymaz często można pobrać też samodzielnie w domu.

Pobranie krwi bywa natomiast nieprzyjemne (nawet dla dorosłych) i wymaga udania się do placówki. Co ważne, wiele pielęgniarek ma problem, by pobrać krew od niemowląt, dlatego nie wszędzie można to zrobić.

To może Cię zainteresować: Badania genetyczne niemowląt i małych dzieci – przyszłość w diagnostyce


autor: Agnieszka

zdjęcie: dolgachov/pl.123rf.com


Ten artykuł jest chro­niony prawa­mi autorski­mi. Niedo­puszczalne jest zwielokrot­ni­an­ie, modyfikowanie, pub­liczne odt­warzanie i / lub udostęp­ni­an­ie Ser­wisu, jego częś­ci, mate­ri­ałów w nim zamieszc­zonych i / lub ich częś­ci, za wyjątkiem przy­pad­ków wskazanych w obow­iązu­ją­cych w tym zakre­sie przepisach prawa.


Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?
5 Liczba ocen: 1

Przeczytaj również:

27/09/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Test na ojcostwo w czasie ciąży
Test na ojcostwo w czasie ciąży [INFOGRAFIKA]

Test na ojcostwo w czasie ciąży możesz zrobić już po 8 tygodniu. Jego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo i jest tak samo pewny jak rezultat badań DNA wykonywanych po narodzinach dziecka. Do testu...

Zamknij