W którym tygodniu ciąży jestem? Jak to sprawdzić?Badaniaprenatalne.pl

W którym tygodniu ciąży jestem?

w którym tygodniu ciąży jestem

Rozpoczęcie ciąży ma miejsce w momencie połączenia się komórki jajowej i plemnika. Ustalenie tej daty co do dnia nie jest możliwe, ponieważ data poczęcia nie musi pokrywać się z datą stosunku. Jeśli chcesz wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jesteś, możesz w przybliżeniu wyliczyć to na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz owulacji. Pewniej sprawdzi to lekarz podczas USG w 1. trymestrze ciąży.

W którym tygodniu ciąży jestem? Ustalenie na podstawie daty miesiączki

Jeśli znasz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, możesz w przybliżeniu ustalić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnych w internecie kalkulatorów lub policzysz wszystko samodzielnie. Ta metoda ustalania wieku ciąży polega na wykorzystaniu reguły Naegelego. Według niej ciąża trwa 280 dni od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Na początku ciąży także lekarz korzysta z tego typu wyliczeń. Musisz jednak pamiętać, że do zapłodnienia dochodzi w fazie owulacji. Przy regularnych cyklach ma ona miejsce ok. 14 dni od rozpoczęcia krwawienia. Jeśli lekarz na wizycie wspomina więc np. o 6 tygodniu ciąży, poczęcie nastąpiło najprawdopodobniej 4 tygodnie wcześniej – dziecko ma więc 4 tygodnie.

Przeczytaj również: Czy ustalenie dokładnej daty poczęcia jest możliwe?

Który to tydzień ciąży? Data stosunku a data zapłodnienia

Data zapłodnienia nie musi pokrywać się z datą stosunku. Poczęcie może nastąpić tylko w fazie owulacji, jednak warto zdawać sobie sprawę, że kiedy Twój organizm wypuści komórkę jajową, do jej zapłodnienia może dojść aż przez 24 godziny. Co więcej, plemniki mogą przetrwać w Twoim organizmie aż 3-5 dni. Jak widzisz, rzeczywisty moment zapłodnienia jest trudny do ustalenia.

Jeśli cykle nie są regularne, również owulacja nie pojawia się regularnie i wyliczenie daty poczęcia może być trudniejsze. Warto jednak obserwować swój organizm i znać chociaż przybliżoną datę owulacji.

Zobacz też: Cykl miesiączkowy – owulacja

W którym tygodniu ciąży jestem? Ustalenie na podstawie USG

Najpewniejsze określenie, w którym tygodniu ciąży jesteś nastąpi w czasie USG w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy lekarz wyznacza długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) dziecka, czyli od głowy do pupy. Później do wyniku dodaje 14 dni – okres od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do owulacji. Czasami okazuje się, że wiek ciąży ustalony w czasie USG znacznie rożni się od tego, który wyznaczono na podstawie miesiączki (szczególnie przy nieregularnych cyklach).

Polecamy również: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

Kto jest ojcem? Przy wątpliwościach wykonaj test DNA

Jeśli chcesz wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jesteś, ponieważ masz wątpliwości co do ojcostwa, najlepiej wykonaj test DNA. Tylko badanie genetyczne ojcostwa w pewny sposób wskaże, który mężczyzna jest ojcem dziecka. Możesz przeprowadzić je w ciąży albo po narodzinach. Testy na ojcostwo zawsze są pewne, ponieważ wykorzystuje się w nich porównanie profili genetycznych – „genetycznych odcisków palca”. Są one ustalone już w życiu płodowym, unikalne dla każdego człowieka i odziedziczone po rodzicach.

Zobacz też:  Co się dzieje, gdy kobieta nie wie, kto jest ojcem jej dziecka?


W którym tygodniu ciąży jestem?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

02/03/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij