Ustalenie ojcostwa w ciąży - zyskaj spokój, pewność i poczucie bezpieczeństwaBadaniaprenatalne.pl

Test na ustalenie ojcostwa w ciąży

ustalenie ojcostwa w ciąży

Aktualizacja 3 lipca 2018 r.

Test na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży – to najwcześniej dostępne badanie tego typu na świecie. Co ważne, jego wynik jest tak samo pewny jak testu realizowanego po narodzinach, a więc jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo badanego mężczyzny. Dzięki wykonaniu takiego badania możesz zyskać pewność na całe życie już na tym etapie, co pozwoli Ci lepiej przygotować się do narodzin maluszka. Sprawdź, na czym polega test na ustalenie ojcostwa w ciąży i dlaczego warto go wykonać.

Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo w ciąży? 4 najważniejsze korzyści

 1. Spokój, pewność i poczucie bezpieczeństwa – wykonanie badania już na tym etapie pozwala zyskać bezcenny spokój i odzyskać równowagę. To pozwoli Ci przejść przez ciążę w atmosferze niczym niezakłóconej radości, a po narodzinach cieszyć się każdą chwilą z maluszkiem.
 2. Pozytywny wpływ na rozwój dziecka – brak pewności co do ojcostwa wiąże się z niepotrzebnym stresem i napięciem, które szczególnie w ciąży nie jest wskazane. Dzięki badaniu DNA możesz zadbać więc o swoje maleństwo i uniknąć negatywnych emocji, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój.
 3. Lepsze przygotowanie do roli rodzica – mężczyzna pewny swojego ojcostwa może rozwinąć instynkt ojcowski i utożsamiać się z dzieckiem już na tym etapie. Dzięki pewności i poczuciu bezpieczeństwa można też po prostu lepiej przygotować się do narodzin dziecka – zarówno w sposób emocjonalny, jak i praktyczny – a także zaplanować przyszłość.
 4. Stabilizacja w rodzinie i unormowanie sytuacji prawnej – uzyskanie pewności jest dla wielu par szansą na odbudowę zaufania i zadbanie o relacje. Co więcej, wynik badania DNA często pomaga mężczyznom podjąć decyzję o uznaniu dziecka jeszcze na etapie ciąży.

Przeczytaj artykuł psychologa: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa w ciąży – jak wygląda badanie?

Test na ojcostwo w ciąży możesz wykonać na dwa sposoby: na podstawie krwi matki i wymazu z policzka od domniemanego ojca (od 8. tygodnia ciąży) albo na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców (od 15. tygodnia ciąży). Bez względu na wybrany sposób wynik jest pewny.

Do badania z krwi pobiera się próbkę jak do standardowej morfologii, co jest bardzo wygodne. Wykorzystuje się opatentowaną metodę. Polega ona na wyizolowaniu wolnego DNA dziecka (które krąży w krwiobiegu mamy podczas ciąży) i porównaniu go z materiałem od kobiety i domniemanego ojca (wymaz z policzka).

Próbka płynu owodniowego jest natomiast pobierana w czasie badań w ciąży przez doświadczonego lekarza, który korzysta z nowoczesnego sprzętu. Pobranie materiału jest więc niemal w 100% bezpieczne. Od rodziców można pobrać dowolne próbki, np. wymazy z policzka, używaną szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami czy inne przedmioty. Zaletą tego badania jest możliwość jednoczesnego przebadania dziecka w kierunku m.in. zespołu Downa.

A co z wynikiem? Jest tak samo pewny jak badania po narodzinach

Badanie ojcostwa w ciąży zapewnia identyczny rezultat jak test, który wykonywany jest po narodzinach dziecka. Jak to możliwe? Fragmenty DNA, które analizuje się w takim badaniu, są ustalone już w momencie poczęcia, a później się nie zmieniają.

Co więcej – są one takie same w każdej komórce organizmu. To oznacza, że test genetyczny jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo bez względu na to, czy będzie wykonany na podstawie wymazu z policzka, krwi, używanej szczoteczki do zębów, płynu owodniowego czy innych próbek.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Cena testu na ojcostwo w ciąży wynosi ok. 2000-6000 złotych. Koszt zależny jest od tego, na w jaki sposób zostaną pobrane próbki. Chociaż cena nie jest niska, wykonanie badania pozwala zyskać pewność już na zawsze i pozbyć się wątpliwości już na tym etapie.

Po narodzinach test na ojcostwo możesz natomiast wykonać za ok. 700-2000 złotych i jest on dostępny od 2. doby życia dziecka.

Test na ojcostwo w ciąży a prawo

Sądowe ustalenie ojcostwa jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy dziecko jest na świecie. Rezultat testu w ciąży można jednak wykorzystać do uprawdopodobnienia ojcostwa. Co to jest?

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym ciężarna ma prawo żądać od ojca swojego dziecka pomocy finansowej przez 3 miesiące ciąży i 3 miesiące po narodzinach. Warunkiem jest uwiarygodnienie ojcostwa w sądzie – i właśnie do tego potrzebne jest uprawdopodobnienie, że dany mężczyzna to ojciec dziecka.

Często zdarza się też, że po wykonaniu badania ojcostwa w ciąży mężczyzna decyduje się uznać dziecko już na tym etapie.

A co z rejestracją dziecka po urodzeniu w USC, jeśli nie zostało uznane w ciąży? Test na ojcostwo można wykonać od 2. doby życia, a na rejestrację rodzice mają 21 dni. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa musi być złożone przed rejestracją lub podczas niej.

Chcesz zrobić test na ojcostwo w ciąży? Dowiedz się więcej

Więcej informacji o badaniu ojcostwa w ciąży uzyskasz pod numerem telefonu: 794 610 576Pytania możesz kierować również na adres info@badaniaprenatalne.pl. Zapraszamy do kontaktu!

Poczytaj inne artykuły na temat ojcostwa w ciąży

Artykuły na temat badania ojcostwa na etapie ciąży pisaliśmy m.in. dla:


Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]


Przeczytaj również:

10/06/2015

134 odpowiedzi na “Test na ustalenie ojcostwa w ciąży”

 1. Anomim napisał(a):

  Witam. Jestem w 8 tyg ciąży. Chciałam zapytać jaka cena testu na ojcostwo z krwi w czasie ciąży i gdzie taki test moge wykonać? Jestem z podkarpacia.

 2. Anna napisał(a):

  Witam. Termin porodu mam na 11 sierpnia. Dnia 19 grudnia 2017r byłam w ciąży 6tyg i 3 dni. Nie pamietam kiedy dokładnie miałam ostatnia miesiączkę, zazwyczaj miesiączki mam regularne Ok 28 dni.
  Kiedy mogłam zajść w ciąże ? Bardzo dziękuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam

 3. Anonim napisał(a):

  Witam,
  jestem z woj podkarpackiego. Gdzie można wykonać taki test w okolicy i jaka byłaby cena?
  Jestem w 22tc.
  Pozdrawiam

 4. Kasia napisał(a):

  Dzień dobry. Jestem w 18tc. Chciałabym się dowiedzieć ile kosztowałaby testy na ojcostwo w moim przypadku.
  Pozdrawiam.

 5. Magdalena napisał(a):

  Czy badanie na ustalenie ojcostwa w ciąży moze odbyć się bez udziału ojca, tylko na podstawie badania DNA jego pierwszego dziecka z tą partnerka?

 6. Magdalena napisał(a):

  Czy badanie na ustalenie ojcostwa w ciąży można zrobić bez udziału ojca, tylko wykorzystując dna pierwszego dziecka z tą partnerka?

 7. Anna napisał(a):

  Witam,
  Ile kosztuje badanie dna w 31 tygodniu ciazy I gdzie mozna je wykonac na terenie woj. dolnoslaskiego?
  Czy bedzie ono odpowiednim materialem dowodowym dla Sadu Rodzinnego?
  Pozdrawiam

 8. Anonim napisał(a):

  Witam , ile kosztuje takie badanie ok 5 miesiac ciazy i gdzie moge zrobic w kuj-pom? Pozdrawiam

 9. Anonim napisał(a):

  Witam. Jestem w 22-23 tc. Jakie badania mogę wykonać na ojcostwo ? Bardzo zależy mi na czasie.

 10. Anonim napisał(a):

  Witam, bardzo prosze o podanie ceny w 24 tygodniu ciazy. Pozdrawiam

 11. KK napisał(a):

  Witam proszę o podanie ceny i gdzie można wykonać badanie województwo lubelskie.

 12. KT napisał(a):

  Witam proszę o podanie ceny i gdzie można wykonać badanie województwo śląskie.

 13. Anna napisał(a):

  Witam prosze o podanie ceny i gdzie można wykonać badanie województwo warmińsko-mazurskie.

 14. Bożydar napisał(a):

  Witam cena takiego badania na ojcostwo województwo śląskie Bielsko Biała najlepiej, 5miesiąc ciąży.

 15. Joanna napisał(a):

  Proszę o podanie ceny takiego badania i możliwości wykonania go na Śląsku.

 16. Anna napisał(a):

  Proszę o podanie placówek w województwie dolnośląskim oraz ceny.

 17. Zainteresowany napisał(a):

  poproszę o podanie kosztu badania na ustalenie ojcostwa w ciąży oraz podanie gdzie można go dokonać w południowej części woj. mzowieckiego

 18. Ewelina napisał(a):

  Witam
  Prosze o podanie kosztu badania na ustalenie ojcostwa w ciąży i gdzie można go wykonać na terenie województwa śląskiego . Pozdrawiam

 19. Kasia napisał(a):

  Proszę o podanie cenę badania i placówki jestem z województwa dolnośląskiego pozdrawiam kasia

 20. Wer napisał(a):

  Proszę o cene w 11tc, i placowki woj lodzkie lub slaskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
nietolerancja laktozy w ciąży
Nietolerancja laktozy w ciąży

  Problemy żołądkowe to dla przyszłej mamy codzienność. Wzdęcia, uczucie pełności i przelewania w brzuchu, biegunka czy ból brzucha nie zawsze są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważyłaś, że doskwierają Ci przede wszystkim po spożyciu...

Zamknij