Badanie 4D a USG genetyczne - porady eksperta na badaniaprenatalne.pl

Badanie 4D a USG genetyczne

prawo badania prenatalne

USG to nieinwazyjne badanie obrazowe z użyciem fal ultradźwiękowych. Urządzenie wysyłające fale przykłada się do brzucha matki. Brzuch wcześniej pokryty jest żelem, który umożliwia prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Fale przenikają przez powłoki brzuszne i odbijając się od napotkanej wewnątrz przeszkody tworzą obraz uwidaczniający m.in. narządy zewnętrzne i wewnętrzne płodu.

W Polsce obowiązkowe jest USG 2D, jednak już USG 3D i USG 4D nie znajdują się na liście obowiązkowych badań.

USG ciąży 2D/3D/4D to zestaw badań wykonywanych jednocześnie, pozwalające na ocenę stanu zarówno matki, jak i płodu. Podstawowa część ultrasonografii płodu to badanie dwuwymiarowe – 2D. Obserwujemy na nim przekrój wnętrza macicy i zarys ciała płodu wraz z obrazem jego narządów, tak jak przy prześwietleniu. Badanie umożliwia ocenę wielkości i kształtu różnych części ciała płodu, struktur anatomicznych i łożyska, jak również ocenę przepływu krwi. Dzięki badaniu 3D z kolei, możliwa jest trójwymiarowa rekonstrukcja płodu i wnętrza macicy. Uzyskuje się wtedy piękny, wyraźny obraz dziecka na którym przyszła mama może po raz pierwszy zobaczyć wyraźnie swoje maleństwo.

Obrazowanie 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, umożliwiające obserwację ruchów płodu, pracy serca i dostarcza wielu informacji klinicznych, które nie są dostępne w trakcie rutynowego badania dwuwymiarowego USG. Badanie 4D jest stosunkowo nową techniką obrazowania i tylko najnowocześniejsze aparaty USG dysponują oprogramowaniem umożliwiających uzyskanie takich animacji. Zakres wskazań do badań trójwymiarowych i 4D systematycznie się powiększa.

Zakres wskazań do badań trójwymiarowych i czterowymiarowych systematycznie się powiększa. Badanie takie umożliwia rodzicom zobaczenie jak wygląda płód, jak się porusza, uśmiecha czy macha rączkami. Wielu psychologów uważa że ma to bardzo duże znaczenie w tworzeniu więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami. Obecnie pojawiły się również doniesienia, że badanie 4D pozwala na dokładniejszą ocenę i wykrywanie pewnych subtelnych wad anatomicznych u płodu, takich jak drobne rozszczepy wargi, obecność dodatkowych palców czy małych rozszczepów kręgosłupa. Ocena wyglądu twarzy i osadzenia uszu może być również pomocna w diagnostyce wad chromosomalnych u płodu. Najlepszym czasem do wykonywania badania 3D lub 4D jest okres między 26 a 32 tygodniem ciąży chociaż aparaty USG najwyższej klasy pozwalają na uwidocznienie płodu na prawie każdym etapie trwania ciąży.

JAKIE MOŻLIWOŚCI DAJE NAM BADANIE HD LIFE?

Badanie HD LIFE pozwala przyszłym rodzicom wyobrazić sobie, jak wygląda płód, co ma duże znaczenie w tworzeniu więzi rodzicielskiej. Z punktu widzenia medycznego ułatwia ocenę niektórych wad dotyczących powierzchni ciała płodu, jak np. rozszczep wargi, kręgosłupa, deformacje twarzy, kończyn. Dzięki zastosowaniu tej techniki możliwa jest także obserwacja zachowania płodu.

Ponadto w badaniu HD LIFE możemy obraz płodu obracać prawie dowolnie na ekranie aparatu, uzyskując przekroje niedostępne w badaniu tradycyjnym, co ułatwia nam ocenę narządów trudno dostępnych w badaniu dwuwymiarowym.

USG 4D a USG genetyczne

Rozbudowana w nowe elementy obrazowania technologia 3D /4D HDLive daje nie tylko możliwość pokazania rodzicom ruchów i zachowań dziecka, jego uśmiechów, grymasów, zaciskających się piąstek, czy też pokazania języka, ale również dokładniejszej diagnostyki wad płodu. Ma to szczególne znaczenie przy ocenie twarzy płodu, służy również do dokładniejszej oceny kręgosłupa, kończyn i powłok brzusznych płodu.
Obraz dziecka w wymiarze HD Live daje możliwość uzyskania obrazów praktycznie porównywalnych z oceną fetoskopową płodu – metodą polegającą na wprowadzeniu kamery i obserwacji płodu na żywo. Technika fetoskopii nie jest stosowana rutynowo, wykorzystywana jest tylko w trakcie zabiegów terapii wewnątrzmacicznej płodu.

Zalecane terminy badań USG:

  • I badanie można wykonać już około 6 tygodnia
    licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na tym etapie istnieje możliwość zaobserwowania zarodka oraz jego tętna.
  • II badanie przeprowadza się w 11+0 – 13+6 tygodniu ciąży
    celem tego USG jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu oraz poważnych wad wrodzonych. Opiera się ono przede wszystkim na badaniu przezierności karkowej oraz obecności kości nosowej.
  • III badanie wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży
    pozwala na stwierdzenie obecności lub braku wad wrodzonych serca, ośrodkowego układu nerwowego, jamy oraz ściany jamy brzusznej, twarzoczaszki, nerek i pęcherza moczowego, kości kończyn oraz kręgosłupa.
  • IV badanie można przeprowadzić w 28-32 tygodniu ciąży
    umożliwia wykrycie wad płodu, które ujawniają się z reguły dopiero w trzecim trymestrze.
  • V badanie odbywa się około 38 tygodnia ciąży
    jego celem jest ocena wielkości, położenia oraz stanu płodu, a także ilości płynu owodniowego i stopnia dojrzałości łożyska.


UWAGA: Płeć dziecka jest możliwa do określenia już od 16 tygodnia ciąży, czasem nawet między 12 a 13.

USG w ciąży a wady serca dzieci

Codziennie w Polsce rodzą się  dzieci z wadą serca. Obecnie, dzięki ogromnemu postępowi kardiochirurgii, możliwe stało się uratowanie zdrowia i życia wielu z nich. Powodzenie interwencji chirurgicznych zależy jednak w bardzo dużym stopniu od tego, kiedy wada zostanie zdiagnozowana i w jakim stanie malec dotrze do ośrodka specjalistycznego.

Wielu rodziców o problemach serca swojego potomka dowiaduje się w czasie badania USG, jeszcze w ciąży. Jeśli ginekolog skieruje ich do kardiologa prenatalnego, który zdiagnozuje wadę i wyśle rodziców do właściwego ośrodka, specjaliści będą mogli zaplanować leczenie malca już od pierwszych chwil jego życia, a czasami nawet w trakcie ciąży.

Niestety, bywa też i tak, że rodzice o wadzie serca dowiadują się kilka godzin po urodzeniu dziecka, gdy nagle z niewyjaśnionych powodów u maluszka obserwowane są patologiczne objawy np. sinica. Jeśli lekarz to zauważy i w porę skieruje noworodka do specjalistycznego ośrodka, dziecko ma szansę na wyleczenie.

Czy USG 3D i 4D jest bezpieczne?

Badanie USG jest bezpieczne zarówno dla matki, jaki i dla dziecka. Trwa około 20 minut przy ciąży pojedynczej i mniej więcej 40 minut przy ciąży bliźniaczej.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wynik przedstawiany jest w formie krótkiego nagrania filmu na płycie DVD wraz z dołączonymi zdjęciami.

Inne zastosowania USG 3D

Badanie USG 3D przydatne jest nie tylko w ciąży. W ultrasonografii ginekologicznej jest wykorzystywane w diagnozowaniu wad wrodzonych macicy. Lepiej obrazuje kształt jamy macicy niż ultrasonografia dwuwymiarowa. W zmianach jajnika pomaga w ocenie stopnia ich unaczynienia, gęstości siatki naczyń krwionośnych w guzie czy torbieli.

 

Dowiedz się więcej o USG w ciąży

Wpisów nie znaleziono


Publikacja: 20 czerwca 2015 r. | Aktualizacja: 27 lipca 2020 r.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/07/2020, Data aktualizacji: 31/10/2021

Jedna odpowiedź do “Badanie 4D a USG genetyczne”

  1. Ewa D. Ewa D. pisze:

    No proszę, a dopiero co czytałam w innym artykule że pomiędzy 2D, 3D, a 4D nie ma żadnej różnicy.. Masakra. Wszędzie co innego i sama nie wiem w co wierzyć. To znaczy w to że na 4D znacznie lepiej widać paluszki to wierzę. 2D ani 3D nigdy nie robiłam, tylko od razu zdecydowałam się na 4D u doktor Rozmus-Warcholińskiej w Częstochowie. Rzeczywiście wszystko było cudownie widać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *