Od którego tygodnia ciąży USG wykonuje się przez brzuch?

Od którego tygodnia ciąży wykonuje się USG przez brzuch?

od którego tyg usg przez brzuch

USG to rutynowe badanie w ciąży. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy nasz maluszek prawidłowo rośnie i się rozwija w brzuszku mamy. W ciąży wykonuje się je na dwa sposoby – dopochwowo i przez brzuch. Jest to zależne od wieku ciąży. Od którego tygodnia wykonuje się USG przez brzuch? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule!

jesteś w ciąży

Spis treści:

  1. USG dopochwowe w ciąży
  2. USG przez brzuch w ciąży
  3. USG dopochwowe czy przezbrzuszne?

USG dopochwowe w ciąży

USG dopochwowe to jedno z pierwszych badań ciążowych. Wykonuje się je tylko do 10 tygodnia ciąży. Później badanie to rutynowo przeprowadza się przez brzuch. Zdarzają się sytuacje wykonywania USG dopochwowego na późniejszym etapie, ale są one dość rzadkie.
USG dopochowowe pozwala stwierdzić, ile mamy pęcherzyków ciążowych, w którym miejscu dokładnie zagnieździł się zarodek, czy serduszko dziecka bije prawidłowo oraz jaki jest szacunkowy wiek ciąży. Dzięki niemu możemy także wykluczyć ciążę pozamaciczną. Badanie to wykonuje się za pomocą specjalnej podłużnej głowicy. Jest na nią zakładana specjalna osłonka przypominająca prezerwatywę. Ten rodzaj USG w ciąży jest więc wykonywany tak samo, jak u pacjentek nieciężarnych.

Zobacz również: USG – 3 trymestr – kiedy zrobić? Co bada USG trzeciego trymestru?

USG przez brzuch w ciąży

USG przez brzuch w ciąży wykonuje się od 10 tygodnia aż do końca ciąży. Wcześniej dziecko jest jeszcze zbyt małe, by lekarz mógł przyjrzeć się mu w tego typu badaniu. USG przez brzuch jest wykonywane przynajmniej trzy razy – między 11 a 14 tygodniem ciąży, między 18 a 22 tygodniem ciąży (USG połówkowe) oraz między 28 a 32 tygodniem ciąży.

W przezbrzusznym USG brzuch pacjentki polewany jest specjalnym przezroczystym żelem, a następnie przesuwana jest po nim głowica. Nie ma tutaj konieczności wprowadzania aparatury do wnętrza ciała. Pacjentka nie musi nawet rozbierać się do badania – wystarczy odsłonić brzuszek poprzez podciągnięcie koszulki.

jesteś w ciąży

Zobacz również: 7 tydzień ciąży USG – co możemy na nim zobaczyć?

USG dopochwowe czy przezbrzuszne?

Oba rodzaje USG wykonywanego w ciąży są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Decyzję o typie przeprowadzanego badania pozostawmy jej lekarzowi. Jeśli zdecyduje on o wykonaniu USG dopochowowego po 10 tygodniu ciąży, to prawdopodobnie ma ku temu powód. Nie musi to jednak świadczyć o niczym złym. Zwykle lekarze decydują się na, to gdy potrzebują dokładniejszego obrazu z badania. Może być on konieczny do oceny rozwoju dziecka. Nie ma więc powodu do obaw.

Oceń

Data publikacji: 28/02/2023, Data aktualizacji: 27/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *