7 tydzień ciąży USG – co możemy na nim zobaczyć?

7 tydzień ciąży usg

W 7 tygodniu ciąży nasze maleństwo jest wciąż bardzo malutkie. Kształtem przypomina ono fasolkę. Jednak ta niewielka fasolka może niesamowicie wzruszyć swoich rodziców podczas badania USG. 7 tydzień ciąży to odpowiedni czas na jego wykonanie. Dzięki temu zobaczymy nasze dziecko, usłyszymy jego serduszko oraz dowiemy się, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Nie warto więc zwlekać z wykonaniem badania.

Spis treści:

1. Rozwój ciąży 7 tydzień a badanie USG
2. USG w 7 tygodniu ciąży – co widać?
3. Zdjęcie USG – 7 tydzień ciąży

Rozwój ciąży 7 tydzień a badanie USG

Dziecko w 7 tygodniu ciąży ma 2 cm długości i waży tylko 1 g. Nasza mała fasolka ma już dość dużą główkę, a z jej wypustek barkowych i nóżkowych zaczynają kształtować się rączki i nóżki. Pojawia się także widoczna żuchwa oraz zalążki warg. Na bokach główki możemy z kolei zobaczyć dwie ciemne plamki. Są to zalążki nerwów wzrokowych, z których później wykształtują się oczka dziecka. Wszystkie te cechy zobaczyć możemy na monitorze podczas badania USG.

Nasze dziecko w 7 tygodniu ciąży rozwija się także wewnętrznie. Jego serce rozpoczyna już swój podział na 4 części. Formują się również pęcherzyki płucne, kręgosłup i żebra maluszka zaczynają kostnieć, a układ pokarmowy oddziela się od systemu moczowo-płciowego. Tych zmian w rozwoju dziecka nie jesteśmy jednak w stanie dostrzec podczas badania USG.

Zobacz również: USG 13. tydzień ciąży – wielkość płodu – jak wygląda dziecko?

USG w 7 tygodniu ciąży – co widać?

7 tydzień ciąży to odpowiedni moment na pierwsze badanie USG. Właśnie wtedy będziemy mogli dokładnie zobaczyć naszą małą fasolkę. Przyszli rodzice będą mogli usłyszeć także bicie małego serduszka. Będzie to z pewnością bardzo wzruszający moment.

Podczas badania USG lekarz będzie musiał wykonać kilka biometrycznych pomiarów płodu. Sprawdzi on:

● Wielkość ciałka żółtego (YS) – wymiar ten sprawdzany jest tylko między 5 a 10 tygodniem ciąży. Zbyt duże ciałko żółte wskazuje zwykle na wyższe ryzyko poronienia.
● Wielkość zarodka (CRL) – aby ją określić dziecko jest mierzone od czubka głowy do najniżej położonej części miednicy. W 7 tygodniu ciąży nie jest jeszcze możliwe zmierzenie długości dziecka od czubka głowy do nóżek, ponieważ nie są one jeszcze całkowicie wykształcone. CRL można mierzyć od 6 tygodnia ciąży

Podczas USG mogą zostać zmierzone inne wymiary, takie jak obwód główki dziecka (HC), długość między potylicą a czołem dziecka (OFD) czy długość kości udowej (FL). W 7 tygodniu nie ma to jednak jeszcze żadnego sensu, ponieważ ciało maluszka wciąż się rozwija i nie każdy wymiar może zostać dokładnie zmierzony.

Zobacz również: USG – 3 trymestr – kiedy zrobić? Co bada USG trzeciego trymestru?

Zdjęcie USG – 7 tydzień ciąży

Po badaniu USG w 7 tygodniu ciąży otrzymamy pamiątkowe zdjęcia USG. Zobaczymy na nich naszą niewielką plamkę przypominającą fasolkę. Niektórzy lekarze po badaniu wręczają także pacjentkom płytę CD z nagranym biciem serduszka.

 

Oceń

Data publikacji: 23/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *