Badanie połówkowe a zespół Downa

badanie połówkowe a zespół downa

Badanie połówkowe pomoże nam sprawdzić, jak rozwija się nasze jeszcze nienarodzone dziecko. Dzięki niemu wykryć można u płodu wiele wad wrodzonych. Jedną z nich jest zespół Downa. Sprawdź, w jaki sposób wada ta może zostać wykryta w trakcie badania połówkowego!

Spis treści:

  1. Badanie połówkowe – na czym polega?
  2. Badanie połówkowe a zespół Downa – czy dzięki USG można wykryć to zaburzenie?
  3. Badanie połówkowe a zespół Downa – dalsza diagnostyka

Badanie połówkowe – na czym polega?

Badanie połówkowe to USG. Wykonuje się je w połowie ciąży, a dokładnie między 18 a 22 tygodniem. W jego trakcie ocenia się budowę anatomiczną dziecka, a także wody płodowe, łożysko czy pępowinę.
Badanie połówkowe umożliwia sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Lekarz dzięki niemu wykryć może niektóre wady wrodzone. USG połówkowe pozwala także na rozpoznanie płci dziecka, jeśli maluszek odpowiednio ułoży się w trakcie badania.

Zobacz również: Czy USG wykryje zespół Downa?

Badanie połówkowe a zespół Downa – czy dzięki USG można wykryć to zaburzenie?

Podczas badania połówkowego faktycznie zauważone mogą zostać oznaki wskazujące na zespół Downa. Na zaburzenie to wskazywać może zwiększona ilość płynu w obrębie fałdu karkowego oraz problemy z uwidocznieniem kości nosowej. Oznaki te zauważane są jednak zwykle jeszcze przed przeprowadzeniem badania połówkowego. Najczęściej są dostrzegane podczas USG genetycznego, które wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży.

Badanie połówkowe a zespół Downa – dalsza diagnostyka

W badaniu połówkowym zauważone mogą być jedynie oznaki zespołu Downa u płodu. Ich obecność nie oznacza, że dziecko na 100% urodzi się chore. Warto więc pogłębić diagnostykę, dzięki czemu otrzymamy jednoznaczną diagnozę i zyskamy pewność, czy nasze dziecko boryka się z zespołem Downa.
W sprawdzeniu, czy nasze dziecko rzeczywiście cierpi na zespół Downa, pomogą nam badania wolnego płodowego. Są to testy o wysokiej czułości, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Przykładem takiego badania jest test Prenatal testDNA. Dzięki niemu u płodu wykryć można nie tylko zespół Downa, ale także takie wady jak zespół Edwardsa czy zespół Turnera.
Jeśli badanie wolnego płodowego DNA również wykazało nieprawidłowości, to konieczne będzie przeprowadzenie testu inwazyjnego. Najczęściej wykonywana jest tutaj amniopunkcja, którą przeprowadza się na podstawie próbki płynu owodniowego. Po jej wykonaniu otrzymamy pewną i jednoznaczną diagnozę.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *