6 tydzień ciąży - rozwój i wielkość dziecka, dolegliwości, badania

6 tydzień ciąży – usg, objawy, wielkość zarodka

6 tydzień ciąży usg

W 6 tygodniu ciąży każda kobieta już wie, że za kilka miesięcy zostanie mamą. Zaczyna się więc pojawiać wiele pytań. Jak teraz rozwija się dziecko? Jakiej jest wielkości? Jakie badania powinnam wykonać? Co może mi teraz dolegać? Poniżej znajdziesz odpowiedź na wszystkie Twoje pytania dotyczące 6 tygodnia ciąży!

Spis treści:

1. 6 tydzień ciąży – wielkość zarodka
2. 6 tydzień ciąży – objawy
3. 6 tydzień ciąży – USG
4. 6 tydzień ciąży – badania

6 tydzień ciąży – wielkość zarodka

W 6 tygodniu ciąży nasze dziecko wielkością przypomina kijankę. Mierzy ono około 12-17 mm. Zarodek w 6 tygodniu ciąży ma zaznaczone już rączki i nóżki, ale są one wciąż złączone z tułowiem. Zauważyć możemy także delikatne zawiązki palców u dłoni i stópek.

W 6 tygodniu ciąży intensywnie rozwijają się narządy wewnętrzne dziecka. Właśnie wtedy pojawiają się dwa fałdy nerwowe, które są bazą dla dalszego rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego. Powstaje także układ pokarmowy, układ wydalniczy i układ krążenia. 6 tydzień to także czas, w którym zaczyna bić serce naszego maluszka, chociaż nie przypomina ono jeszcze tego narządu. W tym okresie bije ono około 100-140 razy na minutę.

Dziecko w 6 tygodniu ciąży zamiast uszu ma dwie dziurki po bokach głowy. Oczy z kolei to dwie niewielkie ciemne kropki. Jego twarz nie przypomina więc ani trochę twarzy człowieka.

Zobacz również: Czy warto wykonać badanie usg genetyczne w 20 tygodniu ciąży?

6 tydzień ciąży – objawy

W 6 tygodniu ciąży brzuszek przyszłej mamy nie jest jeszcze widoczny. Mimo tego kobieta może mieć w talii kilka centymetrów więcej, dlatego ulubione spodnie mogą okazać się za ciasne. Jest to głównie wynik odkładania się wody w organizmie. Zauważalne jest także powiększenie piersi.
Przyszła mama w 6 tygodniu może zacząć już odczuwać typowe dolegliwości ciążowe. Większość ciężarnych w tym okresie skarży się na:

● Częste oddawanie moczu
● Tkliwość piersi
● Zmęczenie i senność
● Huśtawki nastrojów
● Nudności
● Wymioty
● Delikatne plamienie z dróg rodnych

Wszystkie te objawy to skutek zwiększonego stężenia hormonów ciążowych – gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG), estrogenów i progesteronu. Nieprzyjemne dolegliwości powinny ustąpić wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży.

Zobacz również: Kiedy można poznać płeć dziecka na USG 3D?

6 tydzień ciąży – USG

Pod koniec 6 tygodnia ciąży zwykle wykonuje się pierwsze badanie USG. 6 tydzień to na to najlepszy moment, ponieważ wcześniej na monitorze możemy jeszcze nie zobaczyć zbyt wiele. Podczas badania USG będziemy mogli nie tylko pierwszy raz zobaczyć dziecko, ale także usłyszeć bicie jego serca. Jest to bardzo piękny i wzruszający moment dla przyszłych rodziców.

W 6 tygodniu ciąży USG lekarz wykonuje dopochwowo. Dopiero kolejne badania będą wykonywane przez powłoki brzuszne.

6 tydzień ciąży – badania

W 6 tygodniu ciąży ciężarna powinna wykonać nie tylko USG. Lista niezbędnych badań jest nieco dłuższa. Znajdziemy na niej:

● Morfologię krwi
● Badanie moczu
● Badanie glukozy na czczo
● Badanie grupy krwi i czynnika Rh, jeśli nie zostało wykonane wcześniej
● Badania w kierunku chorób zakaźnych – toksoplazmozy, kiły, różyczki i zakażenia wirusem HIV

Oceń

Data publikacji: 22/09/2022, Data aktualizacji: 23/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *