USG genetyczne w ciąży - na czym polega i co wykrywa?Badaniaprenatalne.pl

USG genetyczne – na czym polega?

USG genetyczne

Tekst powstał w konsultacji z lek. ginekologiem Zbigniewem Cierpisz z Kliniki Demeter

Aktualizacja 16 lutego 2016 r.

USG genetyczne to przesiewowe badanie prenatalne, które przeprowadza się między 11. a 14 tygodniem ciąży. W trakcie takiego badania lekarz może zobaczyć dziecko w trójwymiarze i ocenić czy jego rozwój przebiega prawidłowo, tj. czy nie widać u niego żadnych nieprawidłowości.

USG genetyczne – co bada?

Za pomocą USG genetycznego można bardzo dokładnie zbadać stan wszystkich organów wewnętrznych płodu – serca, żołądka, nerek, pęcherza moczowego itp. – a także poszczególnych części ciała, w tym głowy, tułowia oraz kończyn górnych i dolnych. Badanie daje ponadto możliwość sprawdzenia tzw. przezierności fałdu karkowego (NT), czyli inaczej odległości pomiędzy skórą a tkanką podskórną w okolicach szyi płodu. Jeśli jest ona zbyt duża (powyżej 2,5 mm) świadczy to o nagromadzeniu się tam płynu i może niestety oznaczać, że dziecko będzie obciążone jakąś wadą wrodzoną. USG genetyczne obejmuje również ocenę stanu kości nosowej u dziecka. Jest to szalenie ważne z punktu widzenia diagnostyki różnych chorób, np. zespołu Downa. Do pozostałych parametrów sprawdzanych podczas USG genetycznego należą:

 • ruchy płodu
 • stan macicy
 • tempo akcji serca u dziecka
 • przepływ krwi w żyłach – tzw. badanie Dopplerowskie
 • stan kosmówki i jej umiejscowienie
 • odległość głowowo-siedzeniowa i dwuciemieniowa
 • długość kości szczęki

USG genetyczne – jakie choroby wykrywa?

USG genetyczne służy do oceny prawdopodobieństwa z jakim dziecko może się urodzić z wadą genetyczną. Badanie pozwala określić ryzyko rozwoju najpopularniejszych aberracji chromosomowych, a wiec odpowiedzialnych np. za zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau czy Turnera. Za jego pomocą można też sprawdzić czy dziecku grożą wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa, a także wargi lub podniebienia.

REKLAMA

USG genetyczne – jak wygląda badanie

USG genetyczne jest badaniem nieinwazyjnym, nie niesie więc ze sobą żadnego niebezpieczeństwa dla mamy i płodu. Całe badanie odbywa się w pozycji leżącej i jest wykonywane przezbrzusznie (rzadziej przezpochwowo) przy pomocy specjalnego aparatu do USG. Przed przyłożeniem głowicy ultrasonografu brzuch ciężarnej smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przechodzenie ultradźwięków. Podczas badania na ekranie monitora pojawia się wyraźny, trójwymiarowy obraz płodu. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest zupełnie bezbolesne.

Badania prenatalne – anonimowa sonda

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

Przeczytaj również:

02/09/2015

10 odpowiedzi na “USG genetyczne – na czym polega?”

 1. ruk-ola napisał(a):

  Przykładowe nagranie z badania
  https://www.youtube.com/watch?v=OQIInzdI9X0

 2. Klaudia napisał(a):

  Czy po takim badaniu dostane zdjęcie usg dziecka trójwymiarowe czy zależy to od lekarza , przychodni ?

 3. Patrycja napisał(a):

  Czy można i czy warto wykonywać badanie prenatalne np w tygodniu 16tym??

 4. ewa napisał(a):

  Test PAPP A to test z krwi matki, ktory okresla pewne statystyki czy pawdopodobienstwo wystapienia chorob genetycznych. Nic nie zastapi usg. Mozna ewentualnie usg interpretowac wraz z wynikiem testu

 5. Internautka napisał(a):

  Nie do końca rozumiem czym różni się usg genetyczne od testu PAPPA. Czy lepiej jest wykonać to czy tamto?

 6. Czytelniczka napisał(a):

  Jaki jest szacowany koszt takiego badania?

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Koszt USG genetycznego bez refundacji wynosi ok. 250 zł. Pozdrawiamy

 7. biolog napisał(a):

  Jak rozumiem słowo genetyczne to raczej chwyt reklamowy, bo czy różni się ono od zwykłego USG. Technika ta sama, ilość i jakość informacji jakie można uzyskać także takie same. To że ktoś interpretuje obraz przypisując mu prawdopodobieństwo choroby genetycznej nie daje uzasadnienia do określenia “genetyczny”. Każdy dobry lekarz może temu podołać.

  • Redakcja BadaniaPrenatalne.pl napisał(a):

   W Polsce przyjęło określać to badanie jako genetyczne i polecamy przeczytać wypowiedź eksperta, w której jest wytłumaczone pochodzenie nazwy:

   Dużo bardziej wydajne w tym zakresie [sprawdzenie czy występują cechy związane z zespołami genetycznymi] jest badanie [USG] pierwszego trymestru, określane u nas jako „genetyczne”. Warto zauważyć, że określenie to jest często nadużywane – USG genetyczne zostało opracowane w Stanach Zjednoczonych jako badanie wykonywane we wczesnym II trymestrze w celu kwalifikacji do amniopunkcji. W Polsce przyjęło się, że każde dokładniejsze badanie w ciąży powinno mieć jakiś przymiotnik np. „genetyczne”, czy „prenatalne”, co jednak nie ma znaczenia dla samej pacjentki.

   Cały artykuł można przeczytać tutaj https://badaniaprenatalne.pl/czy_nalezy_sie_bac/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Jak opiekować się osobą chorą na alzheimera
Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?

Twoje wsparcie i pomoc będą jej teraz bardzo potrzebne. Dowiedz się, w jaki sposób opiekować się chorym na to schorzenie, na czym polega choroba i jak przebiega, a także w jaki sposób zmniejszyć u siebie...

Zamknij