Trombofilia wrodzona przyczyną wczesnego poronieniaBadaniaprenatalne.pl

Trombofilia wrodzona przyczyną wczesnego poronienia

Poroniłaś i szukasz przyczyny? Dzięki wykonaniu badania w kierunku trombofilii wrodzonej możesz sprawdzić, czy to ona odpowiadała za utratę ciąży. To również szansa na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości – jeśli trombofilia wrodzona jest zapisana w genach, wystarczy proste leczenie, by znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań.

Dotyczy Cię wczesne poronienie? Powodem mogła być trombofilia wrodzona…

To genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie objawia się w widoczny sposób. Zmiany w genach – m.in. w genie protrombiny i czynniku V układu krzepnięcia – mogą jednak przyczyniać się do groźnych komplikacji w czasie ciąży. Jakich? Chodzi nie tylko o wczesne poronienie, ale też poronienia nawracające, hipotrofię płodu, przedwczesne oddzielenie się łożyska czy stan przedrzucawkowy.

Trombofilia wrodzona może powodować też inne niebezpieczne powikłania w Twoim organizmie, w tym zakrzepicę, zawał serca, udar mózgu czy nawet zator płucny.

Badania po poronieniu – sprawdź, co było przyczyną straty

Nie bez powodu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne kobietom po poronieniach i po nieudanym zabiegu in vitro zaleca właśnie badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. [1] Test ten wykonywany jest też w klinikach niepłodności u kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko.

Wynik daje bowiem cenną na całe życie informację na temat obecności mutacji genetycznych mających realny wpływ na przebieg Twojej ciąży. Jeśli nie masz świadomości ich występowania, narażasz zdrowie i życie – swoje i swojego dziecka. Genów nie da się zmienić, jednak czasami wystarczy odrobinę się do nich dostosować!

Zwiększ swoje szanse na zdrową ciążę

To jedno badanie może pomóc Ci już niedługo począć i urodzić zdrowe dziecko. Masz zmiany w genach utrudniające donoszenie ciąży? Wystarczy proste leczenie, by zminimalizować ryzyko powikłań, w tym poronienia.

Kobietom z trombofilią wrodzoną lekarze zalecają najczęściej heparynę drobnocząsteczkową i częstsze kontrole lekarskie w czasie ciąży. Pamiętaj, że im szybciej sprawdzisz, czy dotyczy Cię trombofilia wrodzona, tym szybciej będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie i starać się o upragnionego maluszka!


Źródła: 

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.


Trombofilia wrodzona przyczyną wczesnego poronienia
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

27/11/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij