Trombofilia wrodzona przyczyną wczesnego poronienia

Poroniłaś i szukasz przyczyny? Dzięki wykonaniu badania w kierunku trombofilii wrodzonej możesz sprawdzić, czy to ona odpowiadała za utratę ciąży. To również szansa na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości – jeśli trombofilia wrodzona jest zapisana w genach, wystarczy proste leczenie, by znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań.

Dotyczy Cię wczesne poronienie? Powodem mogła być trombofilia wrodzona…

To genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie objawia się w widoczny sposób. Zmiany w genach – m.in. w genie protrombiny i czynniku V układu krzepnięcia – mogą jednak przyczyniać się do groźnych komplikacji w czasie ciąży. Jakich? Chodzi nie tylko o wczesne poronienie, ale też poronienia nawracające, hipotrofię płodu, przedwczesne oddzielenie się łożyska czy stan przedrzucawkowy.

Trombofilia wrodzona może powodować też inne niebezpieczne powikłania w Twoim organizmie, w tym zakrzepicę, zawał serca, udar mózgu czy nawet zator płucny.

Badania po poronieniu – sprawdź, co było przyczyną straty

Nie bez powodu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne kobietom po poronieniach i po nieudanym zabiegu in vitro zaleca właśnie badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. [1] Test ten wykonywany jest też w klinikach niepłodności u kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko.

Wynik daje bowiem cenną na całe życie informację na temat obecności mutacji genetycznych mających realny wpływ na przebieg Twojej ciąży. Jeśli nie masz świadomości ich występowania, narażasz zdrowie i życie – swoje i swojego dziecka. Genów nie da się zmienić, jednak czasami wystarczy odrobinę się do nich dostosować!

Zwiększ swoje szanse na zdrową ciążę

To jedno badanie może pomóc Ci już niedługo począć i urodzić zdrowe dziecko. Masz zmiany w genach utrudniające donoszenie ciąży? Wystarczy proste leczenie, by zminimalizować ryzyko powikłań, w tym poronienia.

Kobietom z trombofilią wrodzoną lekarze zalecają najczęściej heparynę drobnocząsteczkową i częstsze kontrole lekarskie w czasie ciąży. Pamiętaj, że im szybciej sprawdzisz, czy dotyczy Cię trombofilia wrodzona, tym szybciej będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie i starać się o upragnionego maluszka!


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/11/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *