𝗧𝗲𝘀𝘁 𝗡𝗜𝗣𝗧- 𝗰𝗲𝗻𝗮, wskazania, zakres badanych chorób. Na czym polega? Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Test NIPT – cena i zakres badanych chorób. Na czym polegają testy NIPT?

Test NIPT – cena

Test NIPT to nowoczesne, nieinwazyjne prenatalne badanie DNA, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Wystarczy malutka próbka krwi ciężarnej, by wykonać test NIPT. Cena dostępnych na polskim rynku badań jest podobna, różnią się jednak one zakresem badanych chorób i ubezpieczeniem oraz dodatkowymi udogodnieniami dla pacjentów, takimi jak np. konsultacja wyniku z lekarzem genetykiem.

Test NIPT – cena, zakres, najważniejsze informacje:

 1. Test NIPT – czym jest i na czym polega?
 2. Test NIPT cena – ile kosztują badania wolnego płodowego DNA?
 3. Poznaj NIFTY pro – test NIPT o szerokim zakresie i jedyny z ubezpieczeniem
 4. Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera ubezpieczenie
 5. Kiedy warto wykonać test NIPT NIFTY pro?
 6. Gdzie można zrobić test NIPT – NIFTY pro?

 Zobacz też: Na co zwrócić uwagę wybierając test NIPT

Test NIPT – czym jest i na czym polega?

Test NIPT (rozwinięcie tego skrótu w języku angielskim to Non Invasive Prenatal Testing) to prenatalne badanie genetyczne, które wykorzystuje innowacyjną metodę analizy wolnego płodowego DNA (w skrócie: cffDNA). cffDNA to materiał genetyczny nienarodzonego jeszcze dziecka, obecny w krwiobiegu jego mamy. Z pobranej od ciężarnej próbki krwi można wyizolować DNA, a następnie przebadać je pod kątem wielu chorób genetycznych i nieprawidłowości. Takie badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, a jednocześnie charakteryzują się dużą czułością, ponad 99%.

Testy NIPT mają na celu oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób i wad genetycznych. To testy przesiewowe. Jeśli test NIPT da nieprawidłowy wynik, w dalszej kolejności wykonuje się badania diagnostyczne (rozstrzygające). Prawidłowy wynik badań przesiewowych NIPT to dla rodziców informacja, że ich dziecko rozwija się prawidłowo.

Test NIPT – cena – ile kosztują badania wolnego płodowego DNA?

Dostępne w Polsce testy NIPT nie są refundowane przez NFZ, to badania prywatne, można jednak zapłacić za nie w ratach.

Cena badań wolnego płodowego DNA kształtuje się na podobnym poziomie i wynosi około 2000 – 2500 złotych. Czym różnią się wobec tego różne testy NIPT dostępne na rynku? Przede wszystkim zakresem badanych chorób, ale i także takimi elementami jak konsultacja z lekarzem po uzyskaniu wyniku testu oraz ubezpieczenie wyniku.

Zobacz też: 10 wskazówek – na co zwrócić uwagę wybierając nieinwazyjne badanie prenatalne NIPT?

Poznaj NIFTY pro – test NIPT o szerokim zakresie i jedyny z ubezpieczeniem

Badanie NIFTY to pierwszy test DNA z grupy NIPT, który pojawił się w Polsce. Obecnie mamy już dostęp do najnowszej wersji tego badania –  NIFTY pro. To test, który bada u dziecka aż 94 nieprawidłowości. Zakres testu NIFTY pro obejmuje:

 • 6 trisomii (w tym trisomia 21., czyli zespół Downa, trisomia 18., czyli zespół Edwardsa, trisomia 13., czyli zespół Patau, a także trisomie: 9, 16 i 22),
 • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje (w tym między innymi zespół Cri-Du-Chat, zespół Jacobsena, zespół WAGRO czy zespół Wolfa-Hirshhorna),
 • 4 anomalie w obrębie chromosomów płci (zespół XYY, zespół XXX, zespół Klinefertera, zespół Turnera).

Zobacz więcej: Co bada test NIFTY pro?

Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera ubezpieczenie

Jeśli chodzi o test NIPT NIFTY pro, cena za badanie wynosi dokładnie 2397 złotych. W tej kwocie rodzice mogą liczyć na ubezpieczenie testu. Z ubezpieczenia można skorzystać w trzech sytuacjach:

 1. Gdy rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik badania po urodzeniu dziecka, maluch urodzi się chory, mogą oni liczyć na rekompensatę finansową w wysokości do 210 000,00 złotych*
 2. Gdy rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik badania przed urodzeniem dziecka i zdecydują się na terminację ciąży, mogą oni liczyć na odszkodowanie w wysokości do 11 000,00 złotych*,
 3. Gdy test NIFTY pro da nieprawidłowy (pozytywny) wynik i będzie konieczne badanie prenatalne diagnostyczne, rodzice otrzymają zwrot kosztów wykonania tego badania (np. amniopunkcji), w kwocie do 2600,00 złotych*.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Poza wykonaniem analizy genetycznej i ubezpieczeniem wyniku, cena NIFTY pro zawiera także darmową konsultację wyniku pozytywnego z lekarzem genetykiem. Jeśli rodzice otrzymają nieprawidłowy (pozytywny) wynik badania NIFTY pro, mogą oni liczyć na pomocne wskazówki i zalecenia odnośnie interpretacji wyniku i tego, co dalej robić.

Zobacz też: Wynik testu NIFTY pro

Kiedy warto wykonać test NIPT NIFTY pro?

Test NIPT NIFTY pro jest zalecany dla wszystkich ciężarnych kobiet, które chcą zyskać pewność, że ich maleństwo rozwija się prawidłowo. Badania prenatalne w większości przypadków nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują spokój.

W szczególności badanie powinny wykonać kobiety, które otrzymały nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPPa). Wskazania do wykonania testu NIPT NIFTY pro to także:

 • obecność chorób genetycznych w rodzinie lub w poprzednich ciążach,
 • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 lat)

Gdzie można zrobić test NIPT – NIFTY pro?

Test NIPT NIFTY pro można wykonać na terenie całego kraju. Próbkę można pobrać w autoryzowanej przychodni, pacjentka może także zamówić wizytę domową. Zarówno kurier (który dostarczy próbkę do laboratorium), jak i mobilna pielęgniarka oraz pobranie w placówce, są dostępne w cenie badania NIFTY pro, bez konieczności uiszczania żadnych dodatkowych opłat.

test nifty pro blisko Ciebie

Wybrane lokalizacje: Test NIFTY pro Warszawa


* w zależności od kursu walut


Autor: Alicja Hudzik | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 30/01/2020, Data aktualizacji: 21/02/2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?